Tipy sochaře Milana Martiníka

Čtu: Na chalupě jsem četl působivou knihu od Elizabeth Haichové Zasvěcení. Další úchvatnou knihou, která na mě v poslední době udělala dojem, je Dvanáctá planeta od Zecharia Sitchina.

Viděl jsem: Já většinou zhlédnu jen výstavy, na kterých se pracovně podílím, jako např. v galerii Atrium Olbrama Zoubka. Jinak chodím po expozicích z čistě pracovních důvodů, abych měl přehled, co se kde děje.

Poslouchám: Na jednu stranu si rád pustím hardrock 70. a 80. let (Deep Purple, Sweet), na druhou stranu v práci raději poslouchám klasiku (Mozart, Vivaldi, Beethowen,Wagner).

Internet: Ten používám hodně, hlavně internetovou poštu, potože to je rychlý a pohodlný prostředek ke komunikaci. Rád tam také hledám minifily, což je muzika nahraná na klávesách.

Jiří Valoch: Pouze tři slova

Jiří Valoch je znám především jako výtvarný kritik a dlouholetý kurátor brněnského Domu umění (nyní Veletržního paláce NG v Praze). Českobudějovická výstavní síň od čtvrtka připomene jeho umělecké aktivity. Valoch se už od šedesátých let zabýval vizuálními básněmi a experimentálními texty, později začal slova propojovat s různým prostředím a používat i fotografii. Jeho uměleckou tvorbu zmiňuje i nová stálá expozice moderního českého umění v pražské Národní galerii.

České Budějovice, 14. 8.-14. 9.

V zajetí chuti

Francouzské drama V zajetí chuti (1999) začíná nevinně: bohatý podnikatel si najme osobního ochutnávače. Zpočátku to vypadá, že jeho nový zaměstnavatel se chce vyhnout jídlům, která by mohla obsahovat ingredience z potravin, které nesnáší. Jenže po mladíkovi začne postupně vyžadovat čím dál větší souhru - ve chvíli, kdy začne vyžadovat i tělesnou podobnost, čeká mladíka už jen krok k tomu, aby mu obětoval i vlastní osobnost. Navzdory vlastní intuici i varování přátel, hru přijme i se všemi důsledky, které ho čekají. Film scenáristy a režiséra Bernarda Rappa získal zvláštní uznání na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

ČT 2, 13. srpna, 20.00