"Jsem spíše objektem než subjektem této věci. Mohu doporučit jiné zdroje, vyjevit svůj názor, ale absolutně si nechci nic vynucovat či zakazovat," řekl Havel, když předloni v létě usedl mezi novináře na tiskové konferenci, kde producenti po smrti režiséra Kouteckého oznámili, že ho dokončí Miroslav Janek. Havel tehdy přiznal, že filmaři mu při práci nevadili, i když se prý asi každý člověk před kamerou chová trochu jinak.

Zleva Miroslav Janek, Leona Machálková a Bořek Šípek na premiéře filmuZleva Miroslav Janek, Leona Machálková a Bořek Šípek na premiéře filmufoto: Právo/Lukáš Táborský

"Politici, zvláště ti zkušení a ostřílení, si umí toho nevšímat. Anebo možná už dovedou mluvit tak, aby je kdokoli mohl natáčet a nic se nestalo," dodal exprezident. Projekt vznikl ve společnosti Film & Sociologie, jeho koproducenty jsou Negativ, Studio KF, FTV a Michael Wolkowitz. Finančně ho podpořil fond kinematografie a Nadace DrAK a hlavním partnerem byla TV Nova.

"Nova do tohoto projektu vstoupila proto, že se nám líbil, má svůj přesah a přestože ten název tomu nenapovídá, tak je to hodně komerční film," řekl ředitel TV Nova Petr Dvořák. Podle něj ukazuje osobnost bývalého prezidenta z řady úhlů, které jsou divácky velmi zajímavé.

"Myslím si, že v televizi bude velmi dobře fungovat," dodal o filmu šéf Novy. Tato televize si předkoupila televizní práva, snímek uvede zřejmě příští rok i v rozšířené podobě jako čtyřdílný projekt. "Zatím to ale nechci komentovat, všechno včas předem oznámíme," podotkl Dvořák.