Tipy fotografa Pavla Baňky

Čtu: Jsem teď v jednom kole,a proto jsem dlouho nic nepřečetl. Mám na nočním stolku připravené Želary od Květy Legátové a už se na ně moc těším.

Viděl jsem: Když jsem odjížděl z USA, navštívil jsem nádhernou výstavu v Guggenheim muzeu zachycující vývoj fotografie a dalších médií za posledních 30 let. Interiér této architektonicky pozoruhodné stavby je koncipován tak, že návštěvník stoupá po dlouhém spirálovitém schodišti a plynule tak přechází z jednoho období do druhého. Fascinující!

Poslouchám: Mám rád vážnou hudbu (od baroka až po Gustava Mahlera), ale nejsem žádný odborník. Zajímavá je i lidová hudba interpretovaná ve spolupráci s jazzovými hudebníky - např. Čechomor.

Internet: Na internetu často hledám materiály pro náš časopis Fotograf. Zajímám se o další fotografy, čtu kritiky a kontroluji i své reference.

Petr Vorel: Od českého tolaru ke světovému dolaru

Dlouhá cesta dolaru jako měnové jednotky symbolicky započala dne 9. ledna 1520 na českém zemském sněmu v Praze. Zástupci českých stavů tehdy povolili rodině Šliků z Passounu vyrábět z drahého kovu, vytěženého v jejich krušnohorských dolech na vlastní náklady stříbrné mince. Na cestu po jejich osudech a dalších měnách, které k tolaru mají nějaký vztah, se vydal historik a vysokoškolský učitel Petr Vorel. Jde o pozoruhodné dějiny nejenom Českého království, ale i trhu od střední Evropy po celý svět viděné přehledem tolarů a dolarů na všech kontinentech.

Rybka Publishers, 302 stran