Sergej Lukjaněnko: Lživá zrcadla

Lživá zrcadla je druhou a třetí kniho trilogie Bludiště odrazů. Román nabitý dobrodružstvím se stal základní příručkou ruských hackerů, jejich kultovní knihou, od které se nelze odtrhnout.

Lidé mohou vstupovat do Hlubiny - vysněného světa virtuální reality, někdy se však nemohou vrátit zpět do skutečnosti. Tyto nešťastníky vynášejí z Hlubiny diveři - potápěči, elita kybernetické společnosti.

Už dva roky nikdo v Hlubině netone, diveři přestali být elitou virtuální společnosti, nikdo je nepotřebuje. Náhle se objeví nová zbraň a virtuální realita opět začíná být nebezpečná – smrt v ní může znamenat i úmrtí ve skutečném světě…

Triton, Argo, překlad Pavel Weigel, 480 str., brož., 298 Kč

 

 

Bridie Clarková: Nadějné vyhlídky

Prvotina Bridie Clark vypráví o mladé editorce, která jde pracovat do pekelného nakladatelství. Život Claire Trumanové se obrací k lepšímu. Během jedné newyorské vteřiny uloví prominentní místo ve špičkovém nakladatelství. Jako by toho štěstí nebylo málo, změní se Claire z magnetu na ztroskotance v přítelkyni muže, do něhož je zamilovaná už deset let Randalla Coxe.

Netrvá dlouho a Claire zjistí, že pracuje pro nejkrutějšího diktátora ve nakladatelském světě: neuvěřitelně zlou Vivian Grantovou…

BBart, překlad Jitka Melicharová, 248 str., váz., 229 Kč

 

 

Nikolaj Frobenius: Latourův katalog aneb Komorník markýze de Sade

Historický thriller Latourův katalog přenese čtenáře ke kořenům moderní civilizace, do časů velkých racionalistů, encyklopedistů, libertinů i prvních materialistů, a hlavní aktéři, rozum a tělo, jej provedou světem, který lze v mnoha směrech označit za děsivou karikaturu naší doby.

Francie 18.století. V přímořském městečku na severu Normandie se ohavné lichvářce narodí chlapec jménem Latour. Kromě toho, že je po matce nebývale ošklivý, trpí zvláštní poruchou: necítí bolest. Jednoho dne se ale seznámí s mužem, jenž v chlapci probudí zájem o anatomii. Inspirován pracemi soudobých anatomů a osvícenských filosofů se rozhodne rozkrýt záhadu lidského mozku…

Argo, překlad Ondřej Vimr, 212 str., váz., 198 Kč

 

 

Marc Bloch: Podivná porážka

V Podivné porážce Marc Bloch nevystupuje jako historik, nýbrž jako kritický pozorovatel francouzského politického a intelektuálního selhání za druhé světové války. Jeho kniha je tvrdou, přitom však trefnou obžalobou nejen kolaborace obyčejných Francouzů, ale i anatomickým rozborem jejich falešných předválečných iluzí.

Podivná porážka však rovněž reprezentuje téměř heroický postoj univerzitního profesora, který na vrcholu své vědecké slávy neváhal obětovat vlastní kariéru a v konečném důsledku i život za vlast, kterou miloval.

Argo, překlad Irena Kozelská, 258 Kč

 

 

Jed Rubenfeld: Analýza vraždy

Jed Rubenfeld ve své napínavé detektivce úspěšně spojuje historická fakta s fiktivním příběhem zrůdných zločinů, k nimž došlo v kruzích metropolitní smetánky.

Ve stejné chvíli, kdy do Spojených států přijíždí známý vídeňský psychiatr Sigmund Freud, je v hotelu Balmoral mučena a zabita půvabná dívka Elizabeth Riverfordová. Přímo na místě činu se rozbíhá vyšetřování, případ se ovšem dále zamotává: z márnice zmizí její mrtvola a obětí neznámého útočníka se stane další krásná žena, Nora Actonová. Ta sice mučení přežije, ale v důsledku přestálého šoku ztrácí paměť i schopnost řeči. Sigmund Freud je ke slečně Actonové přivolán, aby se pokusil její problémy odstranit…

Knižní klub, 464 str., 279 Kč