Minulé pondělí ocenili Irglovou a Hansarda členové Americké asociace filmových kritiků BFCA za nejlepší filmovou píseň. Bylo to za dnes již hitovou Falling Slowly, tu, kterou oba hlavní protagonisté zpívají v první části filmu v prodejně hudebních nástrojů s kytarou a piánem.

soukromí životní partneři nyní netrpělivě čekají na 10. únor, kdy budou v Los Angeles vyhlášeny prestižní hudební ceny Grammy. Nominováni jsou ve dvou kategoriích, za nejlepší filmovou píseň a filmový soundtrack. Pokud uspějí, čeká je koncertní turné po Spojených státech.

Úspěch filmu a soundtracku

V českých kinech měl film Once premiéru loni 25. října. V první letošním týdnu byl v pořadí tržeb na dvanáctém místě. Celkem jej navštívilo 60 420 diváků, vedoucí film Václav viděl 181 541 divák.

Přesto je to na zdejší poměry dobrý výsledek, jak tvrdí label manažer společnosti Bontonfilm Přemysl Martinek: "Máme zkušenosti, že artové, nezávislé nebo menší filmy mají návštěvnost kolem čtyř tisíc diváků. Pro nás je šedesát tisíc lidí na Once, který je tu v deseti kopiích, velmi dobrý výsledek. Kdyby se to přepočítalo, je to v jiné oblasti na úrovni Vetřelce nebo Predátora, filmů, které jdou do kin ve třiceti kopiích."
V březnu u nás Once vyjde na DVD. "Myslím, že v zahraničí už na DVD je, v Irsku určitě. Je to film z roku 2006," dodává Martinek.

Soundtrack k Once se v Česku prodává také dobře. Dosud si ho zakoupilo přes sedm tisíc fanoušků a v žebříčku prodejnosti je v první desítce.

Petr Čáp ze společnosti Sony BMG, která ho k nám distribuuje, to vysvětluje: "Kdyby to byla špatná muzika, nikdo si ji nekoupí. Ona je ale dobrá a navíc už minimálně půl roku mediálně tlačená. Stále se píše, že česká zpěvačka získala nějakou prestižní cenu a že má nominaci na Grammy. Kdyby tohle nebylo, asi by se deska tak dobře neprodávala. Je to šťastný souběh okolností."

Markéta Irglová je v současné době zřejmě nejpilnějším aktivním propagátorem českého umění ve světě.