Podobně jako oni nese Lyra na svých útlých bedrech poslání. Má zachránit děti, unesené „těmi zlými“, kteří chtějí ovládnout svět, ale především myšlení jeho obyvatel. Kromě toho se Lyra musí vyrovnat s faktem, že její matka stojí na straně zla. Na jednu dvanáctiletou slečnu je toho dost, ale naštěstí má k ruce pár nových kamarádů v čele s báječným ledním medvědem.

Tak jako Frodo ochrańuje na své cestě kouzelný prsten, má Lyra v kapse zlatý kompas, který zná odpověď na každou otázkou, ale jen vyvolení v něm umějí číst. Lyra mězi ně patří, ale musí se k této i jiným dovednostem nejdřív propracovat, aby se z dívenky, která nejradší lítala s klukama po střechách londýnských domů, mohla stát zachránkyní kamaráda Rogera a dalších.

Třídílná literární předloha Philipa Pullmana Jeho temné esence patří k nejúspěšnějším knihám žánru fantasy. Její první díl Světla severu se stal předlohou filmu, jehož režie se ujal Chris Weisz, jeden z bratrů, podepsaných pod tak úspěšnými komediemi jako je Jak na věc nebo Prci, prci, prcičky.

Převést obsáhlou knihu, plnou zápletek, fantazie a dobrodružství, v níž každá postava má svého daemona v podobě zvířete, jež se u dětí navíc mění, byl nepochybně složitý úkol a Weisz zvládl tak napůl. Slabinou je právě onen propletenec zápletek, skupin a podskupin světů, duší, Vrahounů, Romunů, Magisteria… Je velmi těžké se v něm orientovat, Weiszovi se nepodařilo představit fantazijní svět ani jeho obyvatele zdaleka tak přehledně jako Jacksonovi Středozemi v Pánu prstenů.

Na první pohled to ale skoro nevadí. Jde hlavně o Lyřino putování, vystavěné na jednoduchém principu: kousek cesty - souboj, kousek cesty – souboj, a tak pořád dál, až na sever k hlavní bitce. Jenže tomu putování téměř chybí napětí, nezbytné pro dobrodružný příběh. Na Zlatý kompas stačí jen koukat, netřeba myslet, co,proč a jak se děje, film je plný jednotlivých, výtvarně velmi krásně a nápaditě natočených výjevů a Lyra se jen posouvá od jednoho k druhému.

Před diváky se rozprostírá svět velké výtvarné fantazie, podívaná včetně působivě natočených digitálních triků. Je tu také krásná paní Coulterová (Nicole Kidmanová), trochu tajemně se tvářící lord Asriel v podání Daniela (Bond) Craiga, Eva Greenová coby létající divoženka. Herecké obsazení se zkrátka podařilo poskládat z velmi reprezentativních osobností, které sice nemají příliš co hrát, ale snímek výtečně vyzdobí. A malá Dakota Blue Richardsová je opravdu roztomilá a na roli uličnické a odvážné holčičky typově výborně sedí. Další pokračování je ohlášeno.

Zlatý kompas, režie: Chris Weisz, Hrají: Dakota Blue Richardsová, Nicole Kidmanová, Daniel Craig a další