Ti se tak dozvěděli, že příští rok bude v dramatické, publicistické a dětské tvorbě ve znamení "magické osmičky", tedy letopočtů majících na konci číslici osm. Ale také, že se sníží počet koncertů vážné hudby, nad čímž nejásali. A naopak prý přibude divadelní tvorba.

Neznámí hrdinové a Zlatá šedesátá

"Příští rok půjde do výroby pořadů více peněz než letos, ale v letech 2009 a 2010 bude ČT nucena vyrábět méně," prohlásila Fričová. Televize natočí a uvede v příštím roce 14 celovečerních filmů, respektive má na ně peníze. Dokumentů má být asi stejně jako letos, mezi nimi dva velké projekty - Neznámí hrdinové, prezentující pamětníky různých událostí a Zlatá šedesátá, což je cyklus o kinematografii 60. let.

"A co diskusní pořady?" ptali se tvůrci. "Stále bych ráda měla na obrazovce velkou debatu s tzv. otevřeným koncem, tří a čtyřhodinovou," uvedla šéfka programu, která pracovala jak na Nově, tak na Primě a naposledy v teleshopingové TOP TV. Zmínila se, že diskusní pořad na občanské téma bude. A také se v menší míře v pořadech určených dětem objeví i náboženské vysílání.

Tvůrci: zveřejňujte plány

Umělci požadovali také větší transparentnost ve zveřejňování obchodních a autorských smluv. "To není otázka závisti, ale otázka transparentnosti," zaznělo v sále pražského kina MAT, kde se diskuse s šéfkou programu ĆT konala. "Co se dělá s veřejnými penězi, je veřejné," nedali se odbýt přítomní tvůrci. "Programové schéma 2008 je hotové, ale není konkrétně naplněno jasnými tituly. Na stole mi leží asi pět pilotních pořadů, o kterých musíme rozhodnout," shrnula diskusi nad programem 2008 Fričová.