Pominul i hluk z mohutných aparatur, který ještě před několika dny trápil obyvatele Ledkova. Dnes na party hrály poslední dvě aparatury, zatímco ještě ve středu jich bylo kolem deseti. Právě kvůli překročení hlukových norem vydala hradecká krajská hygiena ve středu zákaz produkce muziky.

Zákaz se organizátorům nezdařilo předat

Zákaz se však hygienikům ani dnes nepodařilo pořadateli akce, pražské firmě Primano, předat, takže nemohl vstoupit v platnost. "Jednatele Primana se nám sice podařilo telefonem zastihnout, ale osobní setkání odmítl," řekla ČTK mluvčí hygieniků Veronika Kynosová. Hygienici podle ní uvažují o zahájení správního řízení, v němž by mohli Primanu udělit pokutu v řádu miliónů korun.

Technaři ze špatné vody neonemocněli

Hygienici také zjistili bakteriální znečištění ve studni na kraji Ledkova, kam se chodí účastníci party mýt. Žádné nemoci se však v areálu přes tragické hygienické podmínky zatím nerozšířily. "V nemocnicích v Jičíně a Hradci Králové neleží žádný účastník party s podezřením na nějakou přenosnou nemoc. Ani od místních lékařů takové zprávy nemáme," řekla Kynosová.

Do nedělní půlnoci bude uklizeno

Pořadatelé slibují, že do nedělní půlnoci areál uklidí. Již nyní fanoušci techna odpadky sbírají do velkých pytlů, které na hromadách čekají na odvoz. Dvě pole, která byla o víkendu zaplněná automobily, jsou již téměř bez odpadků.

U výjezdu z areálu v Ledkově stále hlídkuje policie. V Kopidlně další hlídka kontroluje odjíždějící účastníky party. "Zaměřujeme se hlavně na alkohol v krvi řidičů," řekla Dagmar Janošková z jičínské policie.

Nájemní smlouvu na louky radnice neuznává

CzechTek se koná na pozemcích Kopidlna, které organizátorům bez souhlasu radnice pronajal soukromý zemědělec. Nájemní smlouvu mezi zemědělcem a firmou Primano město považuje za neplatnou, akci se však městu již nepodařilo zabránit. Radnice na firmu Primano a zemědělce podala trestní oznámení pro neoprávněné užívání cizí věci. Podle smlouvy by firma měla pozemky opustit do neděle 3. srpna.