Tipy výtvarníka Pavla Roučky

Poslouchám: Dostal jsem nové CD estonského skladatele Arvo Pärta, což je úžasná minimalistická hudba, která má svůj tvar a barvu. Pravidelně jeho tvorbu sleduji a inspirovala mě i k jednomu výtvarnému projektu.

Čtu: Ze Švýcarska jsem si přivezl monografii o kresbách Francise Bacona. Dočetl jsem se tam, že malíř byl ke svému umění velmi kritický a početnou řadu svých děl zničil. Tak trochu se v tomto ohledu podobal Kafkovi.

Viděl jsem: Pražské bienále ve Veletržním paláci a myslím si, že je to užitečná akce. Stejně tak stojí za vidění výstava Survey 03 v pražské Galerii Futura, kde mě nejvíce zaujalo dílo mladého Jana Kotíka.

Ervín Hrych: Velká kniha světového humoru

Pravda vždycky zvítězí, protože pravda je to, co zvítězí! Tímto aforismem Gabriela Lauba končí zkušený autor historických knih a prací o humoru Ervín Hrych rozsáhlý přehled o dějinách smíchu a legrace. V roce 1994 vydal Dějiny světového humoru, které během času podstatně rozšířil a přepracoval.

V pokračování edice Velká kniha o ... z nakladatelství Regia prochází se v nejstarších mýtech, potom se vypravil do starých čínských letopisů, pokračuje v antice. Hrychova anabáze je vlastně svéráznou procházkou dějinami literatury, které ho zavedly až do pražských kabaretů dvacátých let 20. století. Ctí přitom specifikum národního humoru Anglosasů, Rusů, Francouzů a dalších národů, i když ví s britským dramatikem Jerroldem, že humor je harmonie srdce.

Regia, 607 stran

Train: My Private Nation

"Tahle deska je o mně a mé generaci, o mně a mé kapele," tvrdí o kolekci My Private Nation zpěvák amerických Train, Pat Monahan, autor všech skladeb. Po multiplatinovém úspěchu předešlého alba Drops Of Jupiter (2001) se nyní pokusí uspět i v Evropě, kde se jim zatím tolik nedaří. Přinášejí kultivovaný poprock, oddechové melodie bez vtíravých okamžiků a mohutný všeobjímající studiový zvuk. V Monahanových textech je sebeironie, výsměch celebritám, kultuře nového století a reflexe mezilidských vztahů. Train jsou velmi inteligentní kapela dneška.

Sony Music/Bonton, 46:37