"První internetový bestseller" vycházel původně na pokračování v druhé polovině roku 2001 ve slovenském internetovém magazínu inZine.sk. Rychle se stal hitem a jeho knižní vydání (stejně jako druhý díl) si vynutili sami čtenáři.

Ti se také "podíleli" na samotném příběhu, jak jen jim to seriálově-deníková forma spolu s internetem umožnila - navzájem se upozorňovali na další pokračování, mezi sebou i s autorem probírali osudy postav, tempo a zákruty vyprávění i "smysl" literatury na internetu a literatury vůbec.

Půlnoční deník se skládá ze záznamů jedenadvaceti nocí, které se zabývají především láskou, sexem, vztahy a podobnými otřepanými tématy. Nabízí se srovnání s veleúspěšným Sexem ve městě Američanky Candace Bushnellové, který původně rovněž vycházel jako sloupek v New York Observeru, a je třeba říci, že Půlnoční deník z něj vychází vítězně. (Sex ve městě je z těch vzácných případů, kdy televizní zpracování výrazně předčí literární předlohu.)

Vypravěč Maxim, jeho sestra Hysterka, kamarádky Raněná Labuť a Sante, kamarádi Alex, Trimin a další mohou čtenáře chvílemi iritovat svými pohyby v kruhu, ale těžko budou nudit. Nejsilnějšími místy bývají úderné a vtipné dialogy, popisy stavu krajní zamilovanosti i krajní opilosti jsou leckdy výjimečně citlivé. Na Půlnočním deníku tak rozhodně nejsou nejzajímavější diskuse o tajemné identitě jeho autora, který zůstává stále ukrytý v anonymitě.

Maxim E. Matkin: Půlnoční deník, překlad Lenka Krčmářová, Filip Trend Publishing, 176 stran