Po projekci jeho filmu Eden a potom (1970), jednoho z dvou filmů, jaké natáčel na Slovensku, se zúčastnil i diskuse s diváky. "V tomto filmu jsem se pokusil podstatněji experimentovat s formou. Inspiroval jsem se Schoenbergovou hudbou a tím, co vzniklo ve Vídni 20. let minulého století. Pokusil jsem se o jistou dodekafonii v naraci filmu, seskupil jsem scény tak jako Schoenberg kdysi tóny, když rozbil tonální strukturu. Vzniklo dvanáct scén, které se do konce filmu zvláštním způsobem zopakují," uvedl režisér.

Jak dále vysvětlil, bylo obtížné na takový projekt získat v kapitalistickém systému peníze. A proto se uchýlil natáčet i v tehdejším Československu: "Socialismus měl různé chyby, ale jednou z jeho výhod bylo, že jste jako filmař nemusel myslet na komerční efekt svých filmů."

Frída po mexicku

Druhou událostí úterního programu v Uherském Hradišti bylo uvedení mexického filmu Frída, naturaleza viva (1984)  od Paula Leduca. Jeho "životopisný film" věnovaný mexické slavné malířce Frídě Kahlo pak před diváky uvedla česko-německá spisovatelka a básníčka Lenka Reinerová, která vyprávěla o svém útěku přes Maroko do Mexika před nacisty.

Frída Paula Leduca připomíná spíše minimalistický experiment, jenž se sestává z obrazů - vzpomínek, v nichž se zrcadlí jak život, tak i tvorba této malířky.

Je zřejmé, že Ledukova "mexická" verze se od Taymorovy hollywoodské filmové Frídy, která zrovna běží v našich kinech, podstatně liší. "Americká Frída je lživá, dělá z této obrovské osobnosti alkoholičku a sexem posedlou bytost. Není věrná ani v detailech. Když jsem se na ní šel podívat do kina v Mexiku, všiml jsem si, jak se Mexičané v uvozovkách dobře bavili," uvedl před projekcí David Čeněk, lektor festivalu, který má na starosti mexické filmy.

Vzpomínka na Zappu

Večer zažilo Uherské Hradiště dva velké koncerty. Nejdříve na nádvoří Reduty vystoupili italští zpěváci Tenores di Bitti, kteří umí dojmout až k slzám. A o tři hodiny později se město otřáslo pod zpěvem Ika Willise, spolupracovníka Franka Zappy, který přijel zazpívat některé jeho písničky. A ten, kdo toho měl dost, zaskočil na degustaci vín, která probíhá v altánku hradišťského parku za kinem Mír.