"Na začátku nikdo nebyl takovým prorokem, aby tušil, že se amatérské divadlo složené z mužů bez hereckého školení dožije čtyřiceti let před vyprodaným jevištěm. Je to zázrak a my jsme za něj vděčni. Přejeme si, aby všechna naše představení měla jiskru a abychom nezklamali diváka," řekl Právu jeden ze zakladatelů cimrmanovské tradice Zdeněk Svěrák.

:. Představení Afrika. Foto: Archív Práva

"Největším zadostiučiněním je, když tady v ulici vidím jednou měsíčně v úterý frontu zájemců o lístky, která se táhne až za roh," doplnil.

Nervozita kolem filmu z altajské výpravy

Právě Svěrák tlumočil aktuální radost členů nedávné Expedice Altaj - Cimrman na Sibiř. Federace ruského alpinismu, totiž výstup expedice na altajskou třítisícovku uznala a pojmenovala ji po Járovi Cimrmanovi jako vrchol česko - altajské družby.

:. Představení Vražda v salónním coupé. Foto: Archív Práva

Herec Vojta Kotek byl v tu chvíli dost nervózní. "Filmový materiál z Altaje jsme zpracovávali měsíc. Do poslední chvíle jsme ho pilovali a teprve předevčírem vzešla konečná verze. Ne, že bychom to podcenili, ale chtěli jsme vše mít perfektní. Doufám, že to divákům sedne. Snažili jsme se cimrmanovský styl posunout do dnešní doby a dát mu moderní podobu," vysvětlil Kotek.

Dokument o tom, jak Cimrman na Altaji vyrobil z jeleního paroží omlazovací přípravek a jako náctiletý chlapec odtamtud zmizel, končí plánovaným vybitím baterie v kameře. Vzbudil potlesk v sálu.

:. Představení Cimrman v říši hudby. Foto: Archív Práva