Muzikant a příležitostný herec Jan P. Muchow společně se zvukařem Pavlem Rejholcem v pátek vedli workshop na téma Hudba ve filmu. Zakladatel skupiny Extáze sv. Terezy si třeba zahrál v Samotářích nebo v Šeptej, jako skladatel spolupracoval mimo jiné na čtyřech filmech Davida Ondříčka (Jedna ruka netleská nebo Grandhotel).

A právě na třech scénách z filmu Grandhotel natočeném na motivy stejnojmenné knihy Jaroslava Rudiše demonstrovali, jak vzniká hudba a zvuk ve filmu. Především ilustrovali nezbytnost jejich správného "namixování". Jen vrznutí dveří se skládá až z 25 různých zvuků.

"U filmu je nejlepší hudba, kterou si neuvědomujete. Měla by diváka přirozeně vtáhnout, přiblížit ho k plátnu," řekl Novinkám Muchow. "Jako skladatel bych měl hudbou podpořit odvyprávění příběhu, vyzvednout to silné a zahladit to slabé. Hudba funguje přesně v těch scénách, kde je potřeba zvýraznit emoce nebo nějakou dynamiku, proto se nejčastěji objevuje ve scénách, které jsou akční, kde se někdo zamilovává nebo někdo pláče," dodal.

Sněhový dort a Síla srdce

Organizátoři si dali záležet na výběru celovečerních snímků již známých filmařů, které uvádí v distribučních předpremiérách v sekci Fresh Classics. Za zmínku stojí odlehčené drama Sněhový dort, které vypráví příběh o lásce, přátelství a neortodoxním vztahu muže, jenž uniká své minulosti, a vášnivé ženy držící si lásku dostatečně od těla. Do hlavních rolí obsadil režisér Marc Evans (natočil drama Vysněná Amerika) Sigourney Weaverovou a Carrie-Anne Mossovou. V kinech se objeví od 11. října.

Další novinkou je drama Síla srdce s kudrnatou Angelinou Jolie, které si zatím vysloužilo kladné hodnocení zahraniční kritiky. Natočil jej britský režisér Michael Winterbottom (1961), který se zapsal snímky Vítejte v Sarajevu, V zemi divůNonstop párty.

Síla srdce vznikla na motivy skutečných událostí. Mnozí z vás si vzpomenou na šokující případ uneseného a následně brutálně popraveného amerického novináře Daniela Pearla z listu Wall Street Journal (2002). Příběh je nazírán z pohledu Pearlovy těhotné manželky Marianne (Angelina Jolie), která napsala o příšerných událostech knížku A Mighty Heart: The Brave Life and Death of My Husband (Síla srdce: Statečný život a smrt mého manžela). Do kin jde 18. října, více o filmu zde.

Snový svět Petra Nikla

Naprostou lahůdkou pro fandy všech podivností je filmový debut výtvarníka, divadelníka a performera Petra Nikla, který natočil hodinový loutkový balet Mozartovo rekviem.

Ti, kdo znají jeho tvorbu, jistě vytuší, že Mozartovo rekviem je poctou nejen hudbě, ale i přírodě a rituálům, navíc ponořených do Niklova snového světa mezi kožešiny, peří a jehličí.

Otevře se vám prostor mezi zrcadly, v němž vládnou roztodivné dřevěné bytosti s lampičkami na hlavách, kde dětské panenky tančí se svíčkami v rukách jako víly a kde se stažené kůže z lasiček mihotají ve vzduchu jako v transu. Fakt úlet!

Tarantinova noc

Ani fanoušci kultovního filmaře Quentina Tarantina nepřijdou zkrátka. Od půlnoci se bude promítat maratón tří jeho snímků (Pulp Fiction, Jackie Brown a novinka Grindhouse: Auto zabiják). Pro vytrvalce, kteří se "prokoukají" až do ranních hodin, je připravena snídaně v Red Baru.