Tipy překladatele Pavla Medka

Čtu: Právě jsem si koupil nejnovější díl toho nejlepšího, co u nás vychází ze sci-fi: Hegemonův stín z Enderovské série od Orsona Scotta Carda. Moc se na to těším.

Slyšel jsem: Na poslech hudby bohužel spíš nezbývá čas. A když ano, vracím se ke starým věcem - Beatles nebo Johnny Cash. To nikdy nezklame.

Viděl jsem: Naposledy pojedenácté Společenstvo prstenu (počtvrté v rozšířené verzi na DVD). Na to se dá koukat pořád dokola.

Surfuji: Novinky.cz, zejména každý pátek rubrika Baldachýn.

Jared Diamond: Proč máme rádi sex

Proč ve srovnání s jinými savci musejí nabízet ženy, aby si uchovaly zájem muže nebo otce svého dítěte, úplatek v podobě prakticky nepřetržitého sexu? Tuto i další otázky si položil Jared Diamond, americký odborník na fyziologii a držitel Pulitzerovy ceny. Za odpovědí se vydal do říše zvířat. Srovnání s jednáním ptáků, opic a dalších živočichů nabízí překvapující závěry pro zdůvodnění lidského sexuálního chování. Poučná je nejen zkušenost amerických rodin, ale i afrických lovců a jejich žen. Jak se při sexu projevuje stárnutí? Na to také odpovídá první svazek nové edice nazvané Mistři vědy.

přeložil Zdeněk Urban, Academia, 178 stran