"Policie ho viní nejen z pořízení záznamu, ale také z jeho umístění na veřejnou počítačovou síť Internet, kde k němu mělo přístup neomezené množství dalších osob. Pachateli bylo sděleno obvinění ze spáchání trestného činu v kvalifikované skutkové podstatě, protože se trestného činu dopustil ve značném rozsahu. Za to mu hrozí trest odnětí svobody šest měsíců až pět let, peněžitý trest do pěti miliónů korun a trest propadnutí věci," popsala Markéta Prchalová z České protipirátské unie.

Podle České protipirátské unie si pirátský záznam Simpsonů s českým dabingem stáhlo na sto tisíc lidí, kteří by údajně za vstupné do kina utratili 10 miliónů korun. Společnost Bontonfilm, která Simpsonovi distribuuje, prý přišla o 5 miliónů korun.

Opravdu by utratili 10 miliónů?

Takovéto odhady jsou však velice diskutabilní. Vycházejí z předpokladu, že lidé, kteří se na film podívají doma zadarmo, by neváhali jet např. do multikina a zaplatit tam relativně vysoké vstupné. 

Podobně hudební vydavatelství tvrdí, že přicházejí o milióny dolarů za neprodané desky, protože si je lidé stahují z internetu. Většina z nich by si ale takové množství hudby nikdy nekoupila, protože by to stálo desetitisíce korun. Firmy tak ve skutečnosti přicházejí o mnohem méně, než tvrdí.

Měl doma kameru i lístek do kina

Policisté zahájili vyšetřování právě na základě trestního oznámení České protipirátské unie a pachatele za její pomoci během tří dnů vypátrali.

"V průběhu domovní prohlídky, která byla 17. srpna v bytě obviněného vykonána, policisté zajistili značné množství důkazů včetně digitální kamery, kazety s pirátským záznamem filmu, notebooku, z kterého byl záznam šířen, vstupenky do kina a dokonce i lístků na autobus, kterým se do kina přepravil. Nejen z těchto důkazů vyplývá, že obviněný pořídil pirátský záznam filmu při jeho premiéře dne 26. 7. 2007 v českobudějovickém multiplexu CineStar a umístil ho na internet," dodává Prchalová.

Popularitu pirátské verze a způsobené škody pomohla podle Prchalové zvýšit i ČTK, která ve své zprávě zveřejnila webové stránky, které se specializují na informace o pirátských verzích filmů na internetu a kde uživatelé v diskusích zveřejňují odkazy na tyto pirátské verze.