Tipy Marty Jandové, zpěcvačky skupiny Die Happy

Čtu: Canettiho knížku Masa a moc. Dal mi ji kamarád s tím, že by si ji měl přečíst každý, kdo stojí na jevišti. Je o tom, jak se lidé chovají v mase a jak sami, jak spolu drží národy a podobně.

Poslouchám: V poslední době jsem si nakoupila spoustu desek. Hodně poslouchám The Beatles, Radiohead jsem hned ztratila a velmi mě nadchli Queens Of The Stone Age. Ty doporučuji všem. Byli jsme s nimi před třemi lety na šňůře, jsou to skvělí kluci a byla s nima legrace. Sice strašně chlastají, ale jsou milí.

Viděla jsem: Matrix: Reloaded, ale hrozně toužím vidět film Bowling For Columbine. Dokonce jsem na něj šla, jenomže do univerzitního kina, kam ho nedostali. Místo toho nám pustili jiný Mooreův film Big One. Byl také dobrý.

Boris Procházka: Po stopách těch, kteří odešli

Fotograf Boris Procházka, milovník jihočeské Stráže nad Nežárkou, se vydal po stopách osobností české kultury, které měly tento kraj rovněž ve svém srdci. Osudy Emy Destinové, básníků Jana Čarka, Ladislava Stehlíka, textilní výtvarnice Marie Teinitzerové, skladatelů Antonína Dvořáka, Vítězslava Nováka, Jaroslava Ježka i Karla Dittera z Dittersdorfu (vídeňského rodáka pochovaného na hřbitově v Deštné u Červené Lhoty) a řady dalších mu posloužily k vyprávění o lásce k zemi i o zážitcích v exilu.

Primus, 117 stran

Pat Metheny: One Quiet Night

Po Grammy oceněné mnohabarevné prosvětlené, ale trochu líbivé desce Speaking Of Now, na níž s kapelou spojoval jazz s postupy world music, přišel kytarista Pat Metheny s komorním introvertním sólovým albem One Quite Night, kde hraje na barytonovou kytaru. Přestože se deska nese v poklidné takřka folkové náladě, nechybí na ní ani oživující rychlé skladby, jako je Over On 4th Street nebo naléhavý Song For The Boys.

Šerosvitnou náladu dává desce hlubší ladění nástroje, což však neznamená, že by se kytara místy jiskřivě nezazvonila, na to je Metheny příliš velkým mistrem. Konzistentní album nejen odhaluje jeho skladatelský přístup, ale také ukazuje, se pojímá převzaté skladby - Jarrettův My Song, Don´t Know Why známé z podání Norah Jones a Ferry Cross The Mersey od liverpoolských Gerry And The Pacemakers.

Warner Music 65:13