Miloš Urban spisovatel

Čtu: Teď právě čtu knížku mnohým dobře známou - Vyprávět příběh od renomovaného scénáristy Jean-Claudea Carriera. Píšu svůj první filmový scénář (podle románu Hastrman) a shledávám Carrierovy rady k nezaplacení.

Poslouchám: K hudbě se pro samou scénařinu dostanu teď málo, ale snad nejvíc mě při psaní inspirují Nejstarší české písně v podání Jaroslava Krčka a jeho souboru Musica Bohemica. Kdo rád podniká výlety do minulosti tak jako já, nedokáže jejich kouzlu odolat.

Viděl jsem: Pokud si udělám přestávku v psaní, pustím si na videu dobrý film. Naposledy to byl japonský horor Kruh - ten, jak z něj Američané nedávno udělali remake. Filmařsky to za moc nestojí, ale vyděsit mě to dokázalo docela slušně, takže v rámci černého žánru, jehož jsem ctitelem, hodnotím japonský Kruh vysoko.

Surfuji: Pokud jde o web, dávám s přáteli dohromady vlastní stránky: www.milos-urban.cz. Když pámbu dá, budou fungovat od srpna. To by člověk neřekl, kolik je s virtualitou práce.

Jan Fiala: Temno, doba Koniášova

Polemicky zaostřené dílo představuje obhajobu jiráskovského pojetí historie pobělohorských Čech. Autor soustředil celou řadu příkladů násilného potlačování projevů protestantismu, ale i odporu nekatolíků vůči náboženskému útlaku.

Zvýrazňuje úlohu pobělohorské emigrace pro rozvoj české vzdělanosti a sleduje projevy tolerantnějšího přístupu státních a stavovských institucí v období osvícenství. Podstatné místo věnuje zdrojům, z nichž vycházelo Jiráskovo Temno, které charakterizuje jako "nejváženější českou knihu".
Eman 2003, 321 stran

Julio Iglesias: Love Songs

Španělský interpret měl být původně prvotřídním fotbalovým brankářem, ale kariéru v dresu Realu Madrid přerušila autonehoda. Iglesias se už na konci šedesátých let rozhodl pro dráhu profesionálního zpěváka a pětatřicet let po realizaci své první desky vydává kompilaci Love Songs, na níž nahlíží do svých romantických písničkových chvil.

Většina písniček je z alba Starry Night z roku 1990, na které v angličtině nazpíval evergreeny. Všechny jsou minimálně povědomé, album je plné opravdových hitů.  
Sony Music/Bonton, 59:06