Jen ve Spojených státech je k prodeji připraveno 12 miliónů výtisků nové knihy. Provozovatel internetového serveru Amazon řekl, že obdržel 2,2 miliónu objednávek, což je o 47 procent více než na předchozí díl. Britská hlavní pošta uvedla, že v sobotu doručí na 600 000 výtisků knihy, která má přes 700 stran.

V České republice je také řada fanoušků, kteří prahnou po anglickém originálu, ale zas tolik jich nebude. "Registrujeme zhruba kolem tří set předobjednávek na poslední díl série," mluví o zájmu kolem Harry Potterovi prodejce z Neoluxoru na Václavském náměstí v Praze.

V konkurenčím síti knihkupectví Kanzelsberger nechtěli zájem o originální verzi příliš rozebírat. "Z předobjednávek o anglickou knihu je patrné, že zájem o ni je stejný jako u předešlých dílů, rozhodně není nijak závratný. Přece jen čtenáři čekají na české vydání," komentuje rozruh kolem Harryho Pottera prodavačka z Paláce knih v Praze.

Do knihkupectví už knihy přivezli v zapečetěných krabicích, které se nesmějí otevřít, aby se neprozradilo, jak příběh dopadne. Bezpečnostní opatření přišla na 15 miliónů eur [celá zpráva], přesto se zdá, že obsah se utajit nepodařilo.

Mnozí tráví před knihkupectvím celé hodiny a jsou oblečeni do stylových kostýmů.

V Británii fanoušky neodradil ani déšť a dál čekají na poslední díl. 

Nejvíce je jich u londýnského knihkupectví Waterstone v "Je to největší párty k Harry Potterovi v Evropě, takže má cenu zde čekat," vysvětlila třiadvacetiletá Laura Halinenová, která přijela do britské metropole z Finska. Stejného názoru je i sedmnáctiletá Američanka Chellie Carrová, která přesvědčila matku, aby s ní letěla z Michiganu do Anglie.

Mánie však zasáhla celý svět. Thajec s plakátem propagujícím poslední díl ságy před knihkupectvím.

Všechny fotografie ČTK/AP