Univerzitní profesorka Katherine Wineterová (Swanková) rozhodně nevěří na zázraky, její metodou i vírou jsou jedině fakta. Poté, co během své misionářské práce v Súdánu ztratila malou dceru a manžela, se soustředí na odhalování domnělých zázraků.

Je zvána na různá místa na světě, aby pomohla vypátrat příčinu plačících soch, skvrn na zdech připomínajících svaté či krvácejících ran. Katherine dlouho nenarazí na zázrak, který by nedokázala vědecky vysvětlit. Ale pak se na přání Douga Blackwella (David Morrissey) vydá do malého městečka, jehož obyvatelé věří, že abnormální úkazy, které se tu dějí, byly seslány samotným Bohem.

Tady Katherine přichází na to, že hranice mezi vírou a pověrou může být velmi tenká. Zdá se totiž, že událost, při níž se po smrti dítěte změnila voda v řece v krev, je jen začátkem jevů, které připomínají deset biblických ran.

Od Matrixu k zázrakům

Krvavá sklizeň je dílem tvůrců zvučných jmen. Režisér Stephen Hopkins začínal u seriálu 24 hodin, později natočil filmy jako Noční můra v Elm Street 5: Dítě snu, Lovci lvů či Ztraceni ve vesmíru. Práci na Krvavé sklizni mu svěřili dva mimořádně slavní producenti - Joel Silver (Smrtonosná past, série Matrix, Boeing 747 v ohrožení) a Robert Zemeckis (režisér mj. Forresta Gumpa či Návratu do budoucnosti).

"Je to trochu rafinovanější než to, co jsme kdykoliv předtím v Dark Castle dělali, je to prozatím nejlepší ze strašidelných filmů," říká Silver a dodává: "Krvavá sklizeň mění pojetí toho, kdo je kladná a kdo záporná postava. Rád to prohazuji."

Postava Katherine Winterové je přitom napsána podle skutečných skeptiků a vědců, kteří se zabývají nadpřirozenými jevy a zázraky. "Lidé na celém světě jsou vtahováni do myšlenky o zázracích. I přes veškerou snahu je uspokojivě vysvětlit, důvěryhodnost vysvětlení většinou selhává. Tohle všechno je součástí boje mezí vědou a vůlí věřit," komentuje Silver.

Věda versus víra

Hilary Swanková se také během přípravy na roli s řadou odhalovačů, z nichž mnozí byli věřící, setkala. "Přečetla jsem mnoho knih o historických mýtech a časopis s názvem The Sceptical Inquirer. Neměla jsem ani tušení, že takové časopisy existují. A také jsem si přečetla bibli. Bylo velmi zajímavé vstoupit do tohoto světa a setkat se s lidmi, z nichž někteří jsou řízeni vědou, jiní zase vírou," říká herečka.

Také Hopkins se ponořil do světa odhalování zázraků. "Setkal jsem se s jedním pánem, který během svého života odhalil 60 nebo 70 zázraků a pracoval jako profesor teologie," vypráví režisér a dodává: "Vyprávěl mi o svých zkušenostech na cestách kolem světa. Viděl mnoho věcí, které mohl vysvětlit, ale také mnoho těch, které vysvětlit nedokázal."

Krvavá sklizeň

USA 2007 - Režie: Stephen Hopkins, hrají: Hilary Swanková, David Morrissey, Iris Elba, Stephen Rea.