Obraz Space Girl and Bird (Kosmonautka a pták) kultovního "guerillového umělce" vystupujícího pod přezdívkou Banksy se vydražil za 288 tisíc liber, tedy za téměř 12 miliónů korun. Prodal se rovněž jeho  "autoportrét" - opice držící spreje - za 198 tisíc liber (cca 8 miliónů Kč). Uvedla to ve středu na svých internetových stránkách BBC.

Podle specialisty Garetha Wiliamse z londýnské aukční síně Bonhams měl na rekordní sumu za dílo tohoto  provokujícho, ale přesto respektovaného pouličního umělce, značný vliv boom v zájmu o okrajové styly a směry současného výtvarného umění. Variaci na vydražený obraz, který poputuje k majiteli do USA, si také objedali Blur na svůj booklet k albu Think Tank.

Jeho díla se prodávají za desítky i desetitisíce liber, mezi majitele se řadí význačné osobnosti ražení zpěvačky Christiny Aguilery, stejně jako údajně i prince Charlese.

Na Banksyho výtvarný "podpis", mnohdy kontroverzní a nestoudný (znázornil třeba královnu Viktorii souložící s prostitutkou či Monu Lisu s pancéřovou pěstí) nebo reagující na současnou politickou atmosféru narazíte běžně v londýnských ulicích a metru. Jeho malby na zdech rozhodně nepřehlédnete, přestože kolemjdoucí může mít pocit, jako by tam od nepaměti patřily.

Banksy pochází z Bristolu a svou identitu si uzkostlivě střeží. Neostýchá se však ani k partizánských činům, kdy tajně instaluje své obrazy do galerií a vyčkává, kdy se na to příjde. Objevil se snad v Anglii nový Basquiat nebo Haring?

Podívejte se na jeho stránky www.banksy.co.uk nebo na www.santasghetto.com