Mocný hiphopový producent Russel Simmons, zakladatel labelu Def Jam, představil v pondělí společně s bojovníkem za lidská práva Benjaminem Chavisem svůj ambiciózní plán na zeslušnění rapových textů.

Podle něj by v budoucnu nahrávací společnosti, rádia a televize dobrovolně cenzurovaly sprosté hip-hopové texty, zejména pak pro ženy ponižující výrazy ´bitch´ a ´ho´ a také rasistické ´nigga´. "Tato tři slova by měla být považována za stejně obscénní jako extrémně sprosté klení," říkají oba aktivisté.

Celá kauza se rozjela hlavně kvůli tomu, že označení ´ho´ bylo použito veřejně v rádiu CBS v souvislosti s ženským basketbalovým družstvem. Simmons navrhnuje založení komise, která by určila standardy pro hiphopové písničky a klipy. Zasedli by v ní šéfové hudebních vydavatelství, rádií a televizí. Mnoho raperů i raperek je ale proti a považují celou aféru za přehnanou.

"Já označuju ženy jako ´hos´ v mé muzice, ale to neznamená, že někoho ponižuju," uvedla raperka Remy Ma v jednom interview, "my tak prostě mluvíme. Myslím, že Tupac Shakur to řekl nejlépe: Jakmile odebereš slovu jeho sílu, už neznamená to samé."