Ladislav Rychman natočil například i filmy Jen ho nechte, ať se bojí, Hvězda padá vzhůru, Letní romance, Babičky dobíjejte přesně!, Dáma na kolejích či Melouch, proslulý je ale hlavně díky muzikálu Starci na chmelu z roku 1964.

Nestárnoucí chytlavá hudba a jednoduchý romantický příběh s mírně moralizujícím nádechem působí i po letech pozoruhodně. Televizní diváci dodnes hojně fandí roztomilému Vladimíru Pucholtovi a jeho sedmnáctileté lásce.

V nedávné anketě na Novinkách získal film třetí místo mezi nejlepšími československými hudebními filmy. Hlasovalo asi 35 000 lidí a zvítězila Noc na Karlštejně. 

Poslední rozloučení ve čtvrtek

Rychman se narodil 9. října 1922. Studoval FAMU, ale studium nedokončil. Učil se od slavných režisérů Bořivoje Zemana a Elmara Klose. Od roku 1956 pak už byl samostatným režisérem. "Na všechno jsem byl zvědavý," nezapíral Rychman, kterého odjakživa zajímaly nové možnosti filmového vidění světa. A tak měl "na svědomí" i první filmové reklamy. Pro televizi jich natočil asi čtyřicet. Naučil se na nich báječně umění zkratky.

Skvěle se ujal také Rychmanův vynález inscenované televizní písničky, tedy dnešních klipů. Přitom vznikl vlastně jen jako "vycpávka" silvestrovského pořadu v roce 1958. Dáme si do bytu, kterou zpívali Josef Bek s Irenou Kačírkovou patří mezi jeho nejslavnější, stejně jako nesmrtelný song Mackie Messer s Milošem Kopeckým, který obstojí i v dnešní klipové konkurenci.

Rychmana přitáhlo i syntetické umění Laterny magiky, a tak pro Expo Montreal 67 vymyslel úspěšnou Revue z bedny. A Laterna ho zaujala i jinak, mezi tanečnicemi si našel svoji ženu Janu. Své audiovizuální experimentování završil v roce 1970 polyekranem pro deset pláten v Norimberku, ve své době nejsložitějším v Evropě. Noricama, pořad k výroční výstavě Albrechta Dürera, se pak na norimberském hradě uváděla ještě třináct let. Rychman, sám oběť norimberských rasových zákonů, se v ní vypořádal i s válečnou skutečností.

Pohřeb Ladislava Rychmana se uskuteční ve čtvrtek ve 13:30 v Ústřední obřadní síni na Olšanských hřbitovech v Praze.