K popularitě německého krimiseriálu Kobra 11 například velkou měrou přispěla šéfka policejního týmu Anna Engelhardtová, kterou hrála švýcarská herečka Charlotte Schwabová. Neméně populární je i mladá policistka Eva Glaserová z německého krimiseriálu Specialisté na vraždy, představovaná Astrid M. Fünderichovou. Komisařka Julie Lescautová, hrdinka francouzského detektivního seriálu stanice TF1, slaví dokonce už své desáté narozeniny.

U publika vyhrávají obyčejné ženy

Ve Francii patří Komisařka Lescautová v posledních pěti letech k nejoblíbenějším televizním pořadům a zaujala i české diváky. Každou sobotu večer ji na Primě sleduje zhruba šest set tisíc lidí. Herečce Veronique Genestové přinesla role ženy bez manžela, se dvěma dorůstajícími dcerami, která šéfuje převážně mužskému týmu, nesmírnou popularitu. "Je to především lidský seriál, a přestože Julie není žádná sociální pracovnice, je to ušlechtilá osobnost," míní.

Už deset let točí přibližně šest epizod ročně, ale práce ji dosud nenudí a je přesvědčená, že to diváci poznají. "Nemám dojem, že bych už byla nudná. Není třeba se stydět za populární a jednoduché věci. Proč kritizovat něco, co se líbí?"

Stejně jako ve Francii i v Česku si seriál oblíbily převážně ženy. " Není divu, je v něm rovnováha mezi rodinným životem, který představuje obraz doby, pracovními vztahy a kriminálními případy. Hrdinka je přitažlivá i tím, že je to emancipovaná, moderní žena," soudí producent Jean-Pierre Guérin.

Nejen vydařená detektivka

Seriál byl jeho šťastným tahem. Julie Lescautová se stala natolik populární, že v roce 2000 zaujala prvních sedm míst v Top 100 tvorby všech televizních kanálů. Na zatím poslední premiérovou řadu se dívalo téměř 11 miliónů Francouzů.

Podle Veronique Genestové nebude příčinou obrovského diváckého úspěchu jen fakt, že seriál je vydařenou detektivkou: "Je také jakousi kronikou života!" Soukromé osudy Julie i starosti jejích kolegů jsou totiž v seriálu stejně důležité jako pátrání po zločinu. To se v pomalu plynoucích epizodách dokonce odbývá jakoby mimochodem.

Prima začala seriál vysílat v říjnu 2000 a do konce letošního června už její diváci mohli vidět čtyři řady. Setkala se přitom s neobvyklým jevem: ať to byly premiéry, nebo reprízy, získaný podíl na trhu se po celou dobu neměnil. "Seriál si našel věrné diváky," říká mluvčí Primy Jana Malíková. Stanice proto věří, že Julie Lescautová si své stálé publikum udrží i v létě. Od prvního červencového víkendu znovu vysílá třetí řadu natočenou v roce 1997 a s Julií se rozloučí až koncem září.

Glaserové neubližuje ani škrobenost

Závěrem června vrátila Prima na obrazovku další mladou policistku: Eva Glaserová je kolegyní policejního psychologa Dominika Borna z německého krimiseriálu Specialisté na vraždy. Born pracuje zvláštní analytickou metodou - ze stop na místě činu se pokouší sestavit psychologický portrét pachatele - a Glaserová řídí pátrání.

Americká policie sice používá tuto metodu při vyšetřování násilných zločinů už řadu let, ale v Německu ji poprvé vyzkoušeli v Mnichově v roce 1995. Hned potom se s ní poprvé seznámili i němečtí televizní diváci a nový krimiseriál byl brzy na špičce popularity. Glaserová má s Lescautovou několik společných rysů: je mladá, rozhodná, nezávislá a perfektně se vyzná v policejním prostředí... jen na rozdíl od Francouzky postrádá stálé rodinné zázemí.

Je sice poněkud odtažitější než vřelá a šarmantní Julie, ale podobně jako ona není nijak výjimečnou hrdinkou. Do velké míry připomíná obyčejnou ženu. "Eva Glaserová je spíš konzervativní typ, disciplinovaná a někdy dost škrobená," tvrdí o své postavě herečka Astrid M. Fünderichová. "Vlastně je ale velmi normální. Nevede žádný chaotický milostný život a bydlí v malém najatém bytě. Určitě se velmi podobá skutečné komisařce."

Němci kladou důraz na zločin

Zatímco psycholog Born je hodně emotivní, což mu dává schopnost vcítit se do myšlení jiného člověka, mužsky aktivní a racionálnější polovinou týmu je právě Glaserová. Astrid Fünderichová je přesvědčena, že obě postavy se tak ideálně doplňují. "Eva určitě obdivuje Dominikův intenzívní vnitřní život, ale samozřejmě by to nikdy nepřiznala...," dodává na adresu hrdinky, která projevuje city jen sporadicky.

Z jejího, ale i Bornova soukromého života se však divák dozvídá jen střípky. Scenárista nabízí jen tolik, kolik je nutné, aby byly jeho postavy přesvědčivé. Pro německou krimi totiž není soukromí hlavních hrdinů až tak důležité jako pro francouzský seriál.

Specialisté na vraždy se více soustředí na odhalování zločinu. "Pro diváka je přece mnohem zajímavější dozvědět se, proč někdo zabije člověka nebo spáchá jiný strašný zločin, než sledovat jeho pronásledování," prohlašuje představitel Dominika, populární televizní herec Hans-Werner Meyer.

Seriál Specialisté na vraždy vysílala Prima poprvé na podzim 2001, tedy rok po premiéře Julie Lescautové. Publikum si sice hledal postupně, ale také si ho oblíbily hlavně ženy. Největší úspěch měl loni na jaře, poslední premiérovou řadu tehdy sledovalo více než osm set tisíc diváků. Reprízy sledovalo průměrně 650 tisíc lidí.