Kapsáři se podle slov městského policisty organizují v dokonale sehrané gangy, které dokáží využít pár vteřin nepozornosti a s bravurním mistrovstvím otevřou zip kabelky, ze které mrštně vyndají předmět svého lupu.

"Krádeže jsou tu na denním pořádku," svěřuje se mladá pracovnice ztrát a nálezů v samém ohnisku festivalu - v hotelu Thermal. "Včera se u nás ptali hned tři lidé, kteří postrádali fotoaparát, ale ještě častější jsou odcizené kabelky a příruční tašky."

:.Tipy Novinek
Fotogalerie z festivalu
Festivalový deníček Tomáše Baldýnského

Okrádají i novináře

Klid není ani v místech, kam by se měli dostat jen akreditovaní. Dívka, která má na starosti obsluhu novinářů v press centru, Novinkám potvrdila, že přímo v jejich prostoru došlo od začátku festivalu hned k několika krádežím. V nejhorším případě byl odcizen laptop v hodnotě necelých 100 tisíc ze stolu novináře, který seděl přímo vedle stanoviště pracovníků ochranky.

Bohužel i mladí návštěvníci a studenti, pro které je karlovarský festival často událostí, na kterou dlouho šetřili, vědí o krádežích své. "Je to tady každý rok stejné, člověk si musí pořád všechno hlídat," říká návštěvnice festivalu Pavlína. "Loni mi tu vzali spacák přímo ze stanu ve stanovém městečku a ještě jsem byla ráda, že si nevšimli discmana, který jsem měla těsně vedle."

Krádeže vzrostly na trojnásobek

Karlovy Vary jsou zkrátka rájem nejen filmových nadšenců, ale také místem, kam se stahují ti, kteří holdují trochu jiné zábavě. Krádeže v době festivalu podle slov policistů vzrostou na trojnásobek běžného stavu. Bohužel se ale jedná o fakt, se kterým nezbývá, než se smířit.