"Samozřejmě mě to těší. Jsem rád, že ten film nebavil jenom nás," reagoval na dobrou zprávu režisér Jan Svěrák. Zájem lidí ho těší o to víc, že téma svého snímku považuje za trochu nebezpečné. "Zabývá se stářím, báli jsme se, že to nikoho neupoutá. Ukazuje se však, že to zajímá i někoho jiného než nás," uvedl Svěrák.

Oscarový filmař zároveň přiznal, že má "velké oči" a je "namlsaný", protože Kolju i Tmavomodrý svět v českých kinech vidělo přes milión lidí. "Kdybychom v případě Vratných lahví dosáhli jednoho miliónu, budu šťastný. Když ale Vratné lahve uvidí třeba 800 000 lidí, budu spokojený," dodal režisér.

Dlouhodobé statistiky prvního víkendu vede americký film Pán prstenů s podtitulem Návrat krále, který v roce 2004 hned po premiéře zhlédlo 149 095 lidí. Druhý skončil další díl této ságy nazvaný Dvě věže (138 868 diváků), třetí byl Harry Potter a Ohnivý pohár (119 438 diváků). Vratné lahve se umístily na šestém místě, když je v celkovém pořadí zahrnujícím i zahraniční tvorbu přeskočily také snímky Pán prstenů: Společenstvo prstenu (118 465 diváků) a Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (110 980 diváků). 

Češi svému Svěrákovi rozumějí

Očekává se, že Vratné lahve budou letos nejnavštěvovanějším českým filmem, nebo alespoň jedním z nejnavštěvovanějších. Rodily se přitom velmi těžko. Tvůrci si prošli krizí, ale po řadě změn ve scénáři se vynořil vybroušený příběh, pojednávající s humorem nejen o stáří a rodinných trablech.

Diváci dobře vytušili, že Vratné lahve jsou typická svěrákovina - nechybí jim cimrmanovská poťouchlost, verbální humor, výborná práce s jazykem a dialogy, ale ani momenty dojímavé a skeptické (např. pohled na soužití manželů-seniorů či na školství, hodně odlišné od slavné Obecné školy).