Svěrák poznamenal, že bude v létě "raději na chalupě, než na Sibiři", ale jinak akci fandí. "Láďa Smoljak je v nemocnici, nechává se operovat, aby se mohl expedice zúčastnit," dodal k pobavení obecenstva, které se sešlo v pražském Divadle Járy Cimrmana.

Od 1. března startuje sbírka "Národ tobě, Járo Cimrmane", která má shromáždit prostředky na odvážnou výpravu. Sbírku organizuje také Nadace Charty 77 a celý projekt má i charitativní stránku. Je možné, že se vybere o hodně více, než výprava bude stát, a peníze pak budou převedeny na konto projektu Dům čtyř múz, který je jakýmsi penziónem pro staré či vážně nemocné umělce v těžké životní situaci.

Svěrák vysvětlil, že Cimrman si vždycky přál, aby se po něm jmenovala nějaká hora. Před sto lety se prý ocitl cestou z rusko-japonské války v Altaji. Jeho pokus zdolat nejvyšší místní horu Běluchu však nečekaně zkrachoval kvůli nemoci mladičké dívky-šerpy Máši. Cimrman se do Máši zamiloval a raději se s ní vrátil do údolí.

Zajímavosti o expedici i sbírce najdete na www.altajcimrman.cz. Celý průběh výpravy zdokumentuje pro Českou televizi herec Vojta Kotek.