HLASOVÁNÍ UKONČENO

TOP 25

komentář: Petr Cífka a Novinky (Stanislav Dvořák)

Vesničko má středisková

Mistrovsky zbroušený mix gagů, verbálních vtípků a českého "laskavého" humoru ve společnosti bodrých postav (nezapomenutelný Hrušínský!). Pokud by všechny ty "hluboce lidské filmy" vypadaly tak celistvě i dnes, česká kinematografie by neměla nouzi o vavříny.

Novinky: Jó Vesnička, fóry i velké drama. Je tam všechno - životní moudro stáří, nenaplněná láska, hajzlovství i obětaví dobráci.

Marečku, podejte mi pero!

Hláška na hlášce v bláznivé komedie, která sází dialogové pointy do uší diváků s neopakovatelnou kadencí. Fantastický scénář, sladěné herecké obsazení a stovky výzev k nekonečnému citování. Marečka nemůže ocenit snad jen suchar.

Novinky: Sejdeme se na hřbitově!

Obecná škola

Na co Svěrák sáhne, to se promění ve zlato. Tomuhle retru určitě pomohla mladistvá režie nadaného syna a samozřejmě i Janem Třískou tažená nekomediální rovina.

Novinky: Kdo chce vidět idiota, nechť se dostaví do ředitelny.

Dobrý voják Švejk

Úrovně Haškovy předlohy sice adaptace po mém soudu nedosáhla, národní idol se přesto dočkal odpovídající filmové vizáže, u níž dobře funguje i trochu přepjatý bláznivý humor.

Novinky: Milý kolego, žádná adaptace nikdy nedosáhne úrovně knižní předlohy. Kniha je prostě kniha. Podle mě z toho tvůrci vymlátili absolutní maximum a herci se překonávají. Rudolf Hrušínský s neodolatelným dobráckým úsměvem vytáčí k nepříčetnosti nadporučíka Lukáše, feldkuráta Katze a další. Baví vodopádem šílených historek i vzhledem.

Na samotě u lesa

Tak mě napadá: Jak je možné, že Zdeněk Svěrák ještě není prezidentem, když národu donesl tolik inteligentní zábavy?

Novinky: To nevím, ale k filmu - dostává mě těmi problesky z dětského světa (podobně jako Obecná škola). Třeba: Děda je hodný, ale překáží nám... To je geniální hláška, Svěrák v sobě prostě nezapře kantora.

Vrchní, prchni!

Koncept převlekové komedie povýšili Smoljak se Svěrákem na duchaplnou veselici s decentním přesahem do společenské kritiky. Abrhámova životní role. I díky "Krrrálíkovi".

Novinky: Špičková komedie, Abrhám je samozřejmě vrcholem. A ještě bych připomenul, že obsahuje fantastickou hudbu - už se těším, až budeme volit nejlepší filmovou písničku.

Slavnosti sněženek

Hrabalovská poetika osobitě interpretovaná Jiřím Menzelem, a to s nenapodobitelným citem pro odkrývání groteskních částí lidského nitra. Hlavně posezení s myslivci u slavnostní tabule z paměti nevypadne.

Cesta do hlubin študákovy duše

Moje nejoblíbenější česká komedie černobílé éry. Kdo ještě nevytěsnil z paměti študácká léta a nepohoršuje se nad Kulíkovým řáděním, musí chápat proč. Žákova předloha snad ani nemohla být lépe zpracována.

Limonádový Joe aneb Koňská opera

Ideální herecké obsazení a humor na úrovni nejlepších amerických parodií. Ty ale nemají Josefa Hlinomaze chroustajícího sklenici.

Tajemný hrad v Karpatech

Moje dětská noční můra. Dlouho jsem jej vnímal spíš jako horor s divnými fousatými pány, než jako komedii. Zvláštní bizarnost a Miloš Kopecký ale zabírají i dnes.

Novinky: Velmi odvážná a šílená komedie, která vůbec nestárne. Nejlepší hláška: Bitvu jsem presrál, ale dobro sa vyspál!

Postřižiny

Je to spíš film o náladách, zasněném vzpomínání a chytře vyprofilovaných typech postav (a živě zahraných) než o bezchybném mistrovství při převádění hrabalovské podstaty na plátno.

Novinky: Jen pro pořádek opět opakuji, že ani hrabalovskou, ani haškovskou podstatu na plátno převést nelze. Ta spočívá na stránkách knih. Postřižiny jsou zajímavé a právem patří do TOP 25.

Pelíšky

Přestože to není moje krevní skupina, uznávám, že se Hřebejkovi s Jarchovským podařilo v rámci retro komedie uspět na 101%. Neopakovatelný úkaz toho, jak rychle dokáží věty ze scénáře zlidovět, jak snadno lze s citlivě zvolenou hudbou měnit nálady nebo jak výtečně mohou herecká setkání fungovat i v televizním aranžmá. De facto bez chyb.

Novinky: Hřebejk je boží.

Jára Cimrman ležící, spící

Vybroušenosti divadelních her celovečerní verze nedosáhla. Přesto si svoje místo v Cimrmanově univerzu zaslouží (patentový úřad vede).

Vrať se do hrobu

Šteindlerova vrcholná kooperace s Halinou Pawlovskou. Vlastně dost úchylná variace na teenagerovské (nebo spíš studentské) komedie, sociologie v praxi ale se Šteindlerovým mameluckým herectvím funguje na bránice mnohem dokonaleji než skopičiny Vojty s Jirkou.

Škola, základ života

Napoprvé Fričova adaptace Žákových humorných předloh nedopadla tak výtečně jako o rok později v Cestě do hlubin študákovy duše. Ale koncept, který o rok později vycizeloval, dobře funguje i s Čuřilem, Krhounkem a přemírou moralizování.

Adéla ještě nevečeřela

Další úspěšný pokus o světový humor. Tyhle filmy by po mém soudu vynikly ještě lépe, kdyby česká filmařská spíž disponovala odpovídajícími žánrovými zásobami, na něž by šlo odkazovat / parodovat je. Ani milión televizních repríz Adélu nezničil. A nezničí.

Hoří, má panenko

Zase ten Forman! V podstatě se divím, že se tak subtilní snímek s ne úplně univerzálním humorem dokázal v šedesátých letech prodrat mezi pět oscarových nominátorů. Dokonale vystižená trapnost všedního dne asi zabírá i mimo domácí luhy a háje.

Novinky: Ten kdo si nenakrad, to musí brát jako že nevyhrál...

Dědictví aneb kurvahošigutntág

Ač s moravskými kořeny, nikdy jsem Bohušovým buranským patáliím se Zlatým slavíkem, povolnými dívčinami i vyslanci nebes úplně nepodlehl. Ale že se "kurva neříká" vím dodnes. Určitě nejlepší porevoluční film Věry Chytilové.

Ecce homo Homolka

Konverzační komediantství s přesahem. Takových filmů se v českých archivech příliš mnoho neválí. A pokud vás nezajímají slzy pod krucifixem a tanec Heleny Růžičkové, Šebánkovo vztekání se neokouká nikdy.

Hogo fogo Homolka

Myslivecké příhody už mě příliš nebavily, stejně tak nuda československého venkova. A vůbec, nemůžu se zbavit pocitu, že se Papouškův oduševnělý satirický humor s každým dílem víc a víc roztékal až k jednoduché estrádě (nic proti ní, ale...).

Novinky: Přeháníš, Homolka je pořád špička.

Černý Petr

"Hoj." "Ahój!" Forman v nejryzejší podobě. A možná i nejlepší.

Kulový blesk

Jako celek se film trochu rozpadá (ostatně, jak by se film o stěhování nemohl rozpadat), drolí se ale na tak geniální epizodky od vlaku z Vizovic až po zvídavou babču, že nelze odolat.

Světáci

Libíček, Brodský a Sovák v parádní pozici českých loserů, kteří chtějí alespoň chvíli něco znamenat. Nosnému scénáři prospělo nekonečné střetávání hereckých osobností, ať už uvnitř titulní trojice, s dámami, anebo s Oldřichem Novým. Na svou dobu navíc odvážně kousavé společenské konotace.

Ducháček to zařídí

Král komiků Vlasta Burian mi nikdy k srdci nepřirostl. Ale uznávám, že Ducháček snese i dnešní přísná měřítka. A že kdybychom nezařadili jeho, Špelce nebo Lelíčka, tak nás čtenáři upálí.

Novinky: Já se také moc nesmál. A teď si jdu připravit minimax, kdyby přišli čtenáři se sirkami.

Černí baroni

Čo bolo, to bolo, teď zvolte tu nejlepší komedii!

Je nám líto, že se nevešly do TOP 25: Pějme píseň dohola, Pražská pětka, Utrpení mladého Boháčka, Kristián a mnoho dalších...