Adolf Hitler měl v roce 1907 zájem studovat na Akademii výtvarných umění ve Vídni. Někdy se tvrdí, že odtud pocházela jeho nenávist k Židům, když prý zjistil, že mají na této škole protekci. Akvarely a kresbou se zabýval dobrých dvacet let. Obrázky dělal příležitostně. Zajímaly ho krajinky a architektura, vše malované tak trochu v duchu akademické tradice mnichovské malby 19. století.

S Hitlerovými díly se na aukcích ve světě běžně obchoduje, v Česku se ale draží poprvé. V Norsku se červenci 1999 prodala tři výtvarná díla, jež vytvořil bývalý nacistický vůdce. Dva akvarely - Zátoka se skalisky z roku 1911 a Horský kraj s jezerem (1912) - a perokresba Starý dům se zahradou (1914) změnily majitele za celkovou sumu 80 tisíc dolarů, téměř 1,6 miliónů korun. O totožnosti kupce nebylo tehdy nic bližšího známo, aukční síň sdělila pouze, že pochází z Rakouska, což rakouský list Der Standard oznámil titulkem Hitlerovy obrazy se vracejí domů.

V Anglii se Hitlerovy akvarely prodaly letos v září za 115 tisíc liber, to je 4,6 miliónu korun. V nabídce bylo jednadvacet akvarelů a dvě skici, kolekce se neprodala jako celek, ale individuálně v cenách od 3200 liber do 10 tisíc liber. Majitelé aukční síně byli spokojeni: vše se vydražilo za dvakrát více, než se očekávalo.