"Král je mrtev, ať žije král," stálo na transparentu jednoho z přítomných. Dav si zpříjemňoval čekání na shlédnutí ostatků svého idolu zpíváním a přehráváním jeho písní. Sešli se zde lidé různých generací z celých Spojených států.

Duchovní otec soulu a funku za svou dlouhou kariéru ovlivnil také hip-hop, disko a rap. Zemřel na srdeční slabost. Jeho tělo bude převezeno do rodné Georgie, kde se uskuteční v kostele soukromý pietní obřad. Před uložením do země bude v sobotu jeho tělo opět vystaveno, a to v místním sále James Brown Arena.

Do dějin populární hudby se zapsaly jeho písně Papa's Got a Brand New Bag či Sex Machine. Velký úspěch Brown slavil v roce 1963 s deskou Live At The Apollo, která byla jedním z vůbec prvních alb pořízených přímo na koncertě. Brown má na kontě cenu Grammy za celoživotní přínos populární hudbě. S počtem 96 hitů, které se umístily v první stovce žebříčku Billboard Chart, se stal žijící legendou. Brown také dvakrát koncertoval v Praze, a to v roce 2004 a letos 4. listopadu.

V letošní anketě o Nejlepší funky písničku všech dob zvítězila jeho I Feel Good a do první desítky se dostala i Get Up (Feel Like Sex Machine). [celá zpráva