"Bude se to jmenovat České nebe," řekl Zdeněk Svěrák Novinkám. K tématu či obsahu zatím nemohl mnoho dodat. "Jsme na straně pět, ještě je brzy něco říkat, teď to přerušíme a budem pokračovat po Novém roce," uvedl.

Fanoušci nepochybují, že hra bude nabita chytrým humorem, slovními hříčkami a absurdními situacemi, stejně jako všechny předchozí superúspěšné kusy českého polyhistora. Ladislav Smoljak ale varuje: "Možná, že ta nová nebude dobrá, protože Cimrman k stáru psal i hlouposti. Takže když to bude ten případ, tak ji ani neuvedeme, abychom mu neublížili."

Podle Petra Bruknera by to ani nevadilo, když těch dosavadních čtrnáct je vynikajících. Dvě z nich - Hospoda na mýtince a Vyšetřování ztráty třídní knihy - měly už více než tisíc repríz. Na první čtení jsou všichni zvědaví, ale po vzájemné diskusi dochází jen k drobným připomínkám a úpravám. "Láďa Smoljak jako režisér dost lpí na tom, abychom dodržovali text. Tvrdí totiž, že to bylo dobře napsané," dodal Brukner.

A tak se jen málokdy některé věty změní a další pointy přibudou při prvních reprízách. "Občas dojde k tomu, že ho obohatíme sami. Například já vymyslel vtip do hry Afrika. Když baron říká, že chce mezi lidožravce, aby si užil adrenalin a napsal o tom pak knihu, ptají se ho, zda to bude cestopis. Ne - kuchařka, odpoví jim," uvedl Brukner.

Divadlo Járy Cimrmana brzy oslaví 40. narozeniny. Podrobnosti o jejich oslavě se dozvíme na tiskové konferenci, slíbil Svěrák.