Úspěchy slaví Potter i za mořem. Americký vydavatel knihy společnost Scholastic odhaduje, že se první den rozebralo na pět milionů výtisků. To je pětkrát víc než se za první týden prodalo dalšího bestselleru z poslední doby, pamětí bývalé první dámy Hillary Clintonové.

Spokojení kritici

Podle prvních ohlasů literárních kritiků není na knize Harry Potter a Fénixův řád, která vyšla v sobotu v Británii, patrná sebemenší známka "autorské únavy" a dílo dostálo kvalitám předchozích čtyř románů. "Je zde všechno, co už známe - fantastické obrazy, atmosféra i vtipné slovní hříčky," napsala Rebecca Tyrrellová v nedělníku The Sunday Telegraph, která ocenila zejména postavu nové profesorky obrany před černou magií Umbridgeové. Zároveň prý ale stránky románu plní stále více politiky, intrik a ran dýkou do zad - dětský či pohádkový prvek pomalu mizí a kniha se mimoděk obrací spíše k dospívajícím. Podle Timesů se tak kniha stala dobrodužným dílem, přičemž hlavní hrdina jedná tak trochu jako malý James Bond.

"J.K. Rowlingová si vymyslela svůj svět do takových drobných a chytrých detailů, že máme pocit, jako bychom se dostali do tak hmatatelného prostředí, jaké je v Tolkienových knihách nebo v zemi Oz světa Franka Bauma," napsala kritička listu The New York Times Michiko Kakutani. I kritici, kteří již měli podle svého tvrzení Pottera "po krk", jako Chauncey Mabe z floridského Sun-Sentinel, nemohli nové knize odolat. "Zdá se, že Rowlingová mění pravidla psaní pro děti. Nejen, že se vyrovnává kvalitám a požitkům, které udělaly z prvních čtyřech knih největší nakladatelský úspěch v dějinách, ale ještě je překračuje, napsal Mabe.

Autorka potterovek J. K. Rowlingová již prostřednictvím mluvčího nakladatelství Bloomsbury potvrdila, že začala psát šestý díl.