Hlavní obsah

Známý ho ponížil obscénním fórkem, tak ho bodl do krku. Dostal tři roky

Tři roky za pokus o vraždu si ve vězení odsedí jedenačtyřicetiletý Zdeněk Nusbaumer z Mimoně na Českolipsku. Vloni v létě nezvládl své negativní emoce a v herně Bingo v Mimoni bodl do krku kapesním svačinovým nožíkem svého známého. Chtěl si s ním vyřídit účty za to, že ho známý o den dříve přede všemi v hospodě ponížil.

Známý ho ponížil obscénním fórkem, tak ho bodl do krku. Dostal tři roky

Kamarád našel Nusbaumera v baru, jak sedí zakloněný na židli a spí s otevřenou pusou, vytáhl tedy z kraťasů pohlavní úd a několik vteřin s ním mával nad obličejem obžalovaného. „Zamával jsem mu s ním před obličejem,“ popsal v úterý před soudem poškozený. „On udělal chybu, ale já také,” litoval.

Nusbaumera, který v té době neměl práci, ani kde bydlet, a jeho domovem byl hlavně bar Bingo, si kvůli žertíku druhý den ostatní hosté dobírali. Lživě mu tvrdili, že mu známý ve spánku strkal úd až do úst, a ptali se, zda tuto službu ve spánku poskytuje i jiným. Muži pak v jednu chvíli došla trpělivost. Zvedl se ze židle a s vulgárním zvoláním bodl známého do krku a utekl.

Chtěl se s ním vypořádat, ale ne ho zavraždit.
obhájce obžalovaného

„Omlouvám se za to. Je to pro mě černá můra. Nevím, jak se to mohlo stát,“ uvedl v úterý u soudu. Incident si prý nepamatuje. Po činu ho chytili další hosté baru a zadrželi ho do příjezdu policistů. Těm Nusbaumer nadýchal téměř tři promile.

Poškozený měl upito jen o něco méně. Jeho zranění nakonec nebylo vážné, druhý den ho pustili z nemocnice domů a další den šel do práce.

Hrozilo mu až 18 let

Za pokus o vraždu hrozilo nikdy netrestanému Nusbaumerovi deset až osmnáct let vězení. Státní zástupkyně mu navrhovala trest pod sazbu – sedm let vězení. „K vážnému poranění nedošlo jen shodou okolností, ale rizikovost útoku byla vysoce extrémní. Na krku, kam útočil, je hodně velkých cév a mohlo dojít k masívnímu krvácení a úmrtí,“ zmínila státní zástupkyně.

Zdeněk Nusbaumer u soudu

Foto: Michael Polák, Právo

Obhajoba zase upozorňovala na to, že nemůže jít o pokus vraždy, když Nusbaumer vlastně známého zabít nechtěl. „Chtěl se s ním vypořádat, ale ne ho zavraždit. Žádná slovní výhrůžka zabitím tam nebyla, šlo spíše o pokus o újmu na zdraví,“ mínil obhájce.

Soudkyně Eva Drahotová nakonec útočníkovi vyměřila tři roky v nejmírnější věznici s dozorem. „Šli jsme dnes hluboko pod sazbu, protože jsme zvážili okolnosti, které činu předcházely,“ objasnila soudkyně. Skutkovou podstatu ale nezměnila, soud trval na tom, že šlo o pokus o vraždu, protože Nusbaumer i v opilosti musel vědět, že útočí na krk. „A to, že to neskončilo žádnou tragédií, bylo spíše souhrou náhod než jeho vlastním přičiněním,“ konstatovala soudkyně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků