Hlavní obsah

Žena z druhého autobusu: Netušili jsme, že sanitky spěchají k našim přátelům

Zranění z autobusu pražské cestovní kanceláře Hungariatour jsou z Klášterce nad Ohří na Chomutovsku, z Chomutova, Jirkova a Vysoké Pece. Podle vedoucí cestovní kanceláře Lucie Jirušové se jich nejméně sedmadvacet vrací do Česka.

Žena z druhého autobusu: Netušili jsme, že sanitky spěchají k našim přátelům

„Zranění utrpěli všichni cestující. Ti, jejichž zranění byla lehká a mohli po ošetření odjet, převezeme ještě dnes domů. Zatím stále dáváme dohromady jejich počty, někteří už jsou v autobuse, další přistoupí v jiném městě,“ uvedla.

Klášterečtí klienti jezdí podle ní s cestovní kanceláří už deset let. „Děláme všechno podle předpisů, to, co se stalo v Maďarsku, jsme nemohli ovlivnit, přesto nás to velmi mrzí,“ dodala.

Říkali jsme si, co se asi zase hrozného stalo. V tu chvíli jsme ještě nevěděli, že lékaři jedou k našim přátelům.
Anna Tussetschlägerová

Padesát lidí v havarovaném autobuse tvořilo polovinu pravidelného rekondičního pobytu, který už deset let pro své členy pořádá okresní výbor Svazu postižených civilizačními chorobami. Jeho předsedkyně Anna Tussetschlägerová Právu řekla, že do maďarských termálních lázní vyjelo celkem 104 postižených z Chomutovska.

„Byli jsme ve druhém autobuse. Vyjížděli jsme asi o půl hodiny později. Na dálnici kolem nás začaly jezdit sanity. Říkali jsme si, co se asi zase hrozného stalo. V tu chvíli jsme ještě nevěděli, že lékaři jedou k našim přátelům,“ uvedla. O neštěstí se dozvěděli od ženy, která v havarovaném autobuse seděla.

Příbuzní už volají

„Zavolala nám. Bylo to hrozné, pocity snad ani nemusím popisovat, to si každý jistě umí představit sám. Policie nás odklonila z dálnice, viděli jsme nabouraný autobus jen z dálky. Nedostali jsme se k němu a ani bychom tam nebyli nic platní,“ usoudila.

Domů dorazili šokovaní lidé kolem osmé hodiny ranní. Jejich zranění přátelé přijedou nejdříve v pondělí večer. „Dáváme dohromady seznamy kontaktů, abychom se spojili s příbuznými. Ti už, samozřejmě, volají,“ dodala Tussetschlägerová.

Na nohou byla od nedělního časného rána. „Do postele jsem se ještě nedostala a asi hned tak nedostanu, ale to není důležité. Nejdůležitější je, aby se naši lidé vrátili domů,“ řekla.

Na zájezdu byli i starší lidé

Rekondičního pobytu se zúčastnila stovka lidí s nejrůznějším postižením, zejména kardiaků, cukrovkářů a nemocných s dýchacími potížemi. Do termálních lázní jezdí roky.

„Kdybychom to neorganizovali, řada z nich by se do zahraničí kvůli svému postižení nejspíš nevydala,“ připustila Tussetschlägerová. Zájezdu se zúčastnili zejména starší lidé, nejstaršímu muži bylo dvaadevadesát. Ten byl pravděpodobně mezi těžce zraněnými.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků