Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Žalobci se odhodlali k činu a začali řešit případ „krále tantry“

Teprve až po dvou článcích, které Právo zveřejnilo v minulých dnech, se pražští státní zástupci a policisté odhodlali k činu. Začali se zajímat o kontroverzní praxi nejviditelnějšího českého samozvaného terapeuta a učitele tantry Richarda Vojíka (42), kterého bývalé klientky obviňují ze znásilnění.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Žalobci se odhodlali k činu a začali řešit případ „krále tantry“

Právo přineslo svědectví dvou žen, včetně e-mailové komunikace, ve které se Vojík, svými přívrženci přezdívaný Guru Richard, jedné z nich za své chování omlouvá a kaje se. Své sexuální útoky jí vysvětluje tím, že jej ovládá „přivtělená bytost“ – něco intuitivního a divokého, čemu ženy „nemůžou odporovat“. Řada dalších klientek či účastnic jeho seminářů si však na jeho jednání stěžuje na internetu, a to nejen v uzavřené skupině na sociální síti.

Až dosud ale policie nekonala, ačkoli mohla. Loni se na ni obrátila jedna z údajných obětí Vojíka s trestním oznámením, že ji před čtyřmi lety znásilnil.
Případ měl na starosti policista z obvodního oddělení v Praze 3. Nakonec jej odložil s vysvětlením, že žena měla s Vojíkem sex dobrovolně. O další možné souvislosti a oběti se nezajímal. Stejně tak nereagoval ani na snahy dalších lidí, kteří chtěli proti Vojíkovi v tomto konkrétním případu svědčit. [celá zpráva]

„Městské státní zastupitelství v Praze se začalo zabývat dvěma články publikovanými v deníku Právo, které se týkají jimi popisovaného jednání učitele tantry. Zastupitelství v návaznosti na uvedené skutečnosti zahájilo ve věci dohled,“ informoval ve čtvrtek Právo mluvčí úřadu Aleš Cimbala. Z jeho vyjádření vyplývá, že městští žalobci začali prověřovat postup státní zástupkyně, která závěry policisty z Prahy 3 posvětila.

Nadřízení policistu hájili

Policista případ uzavřel s tím, že žena Vojíka sama aktivně vyhledávala a měla s ním sexuální vztah, včetně pohlavního styku před dalšími lidmi. Ona to ale označila za výmysl.

Podle Cimbaly pokud nadřízení městští státní zástupci zjistí, že jejich kolegyně postupovala špatně, dají podnět k tomu, aby bylo rozhodnutí o uložení věci ad acta zrušeno. Případ by se tak znovu otevřel.

Ještě v pondělí si přitom pražští policisté pevně stáli za tím, že v postupu policisty žádný náznak pochybení nespatřují. „Kriminalista oznámení řádně prošetřil a věc byla uložena ad acta, jelikož nebyly zjištěny konkrétní skutečnosti, které by nasvědčovaly, že se v dané věci jednalo o trestný čin či přestupek,“ napsal Právu mluvčí pražských policistů Jan Daněk s tím, že se údajně do současné doby policejnímu orgánu žádní další svědci nepřihlásili.

Právo má však nyní k dispozici fyzický důkaz toho, že to není pravda. Jak jsme již tento týden upozornili, Vojíkova bývalá asistentka redaktorům tvrdila, že policii několikrát kontaktovala kvůli tomu, aby proti terapeutovi mohla vypovídat, vždy však neúspěšně.

Chtěla mimo jiné popsat, že žena byla běžnou Vojíkovou klientkou, a nikdy si nevšimla, že by mezi sebou měli intimnější vztah. Nikdo na její e-maily ani telefonáty nereagoval. Nyní Právu poskytla e-mail, který jasně dokládá, že vyšetřujícímu policistovi psala s nabídkou výpovědi, ten to však nebral v potaz. Potenciální svědkyni nevyslechl.

Stejnou zkušenost se zmíněným policistou údajně měla i psycholožka Umay Yamuna Wolf. „Terapeuticky jsem pracovala s obětí, která podala trestní oznámení. Chtěla jsem policistům podat odborný náhled na to, co se jí stalo. Taky jsem dostala zprávy od žen (redakce materiály viděla – pozn. red.), které zveřejňovaly informace o Richardově chování, že jim Richard vyhrožuje právníky, pokud informace z Facebooku nesmažou,“ popsala Právu Wolf.

Přestože několikrát na služebnu volala a nechávala vzkazy s tím, že má k případu co říct, nikdo se jí zpětně neozval.

Odradil další svědky

Další možnou svědkyni, psycholožku Kateřinu Kramolišovou, údajné netečné chování vyšetřovatele od snahy kontaktovat policii dokonce odradilo. „Chtěla jsem jít svědčit, ale bylo mi řečeno, že policejní úředník, který případ vyšetřoval, přestal s lidmi komunikovat a případ byl uzavřen, prý pro nedostatek důkazů,“ sdělila Právu žena.

Ta rovněž, podobně jako Vojíkova bývalá asistentka, mohla policii potvrdit, že údajná oběť, která podala trestní oznámení, s Vojíkem milenecký vztah neměla. Kramolišová jako odbornice zprostředkovala a moderovala rozhovor mezi Vojíkem a ženou, kterou měl znásilnit. Ta se chtěla s Vojíkem přímo konfrontovat. „O žádném vztahu nehovořili, ani z jejich komunikace nevyplývalo, že by nějaký vztah měli. Podle té ženy si to Richard vymyslel, aby její výpověď zdiskreditoval,“ uvedla psycholožka.

Ke konfrontaci mělo dojít v domě u Denisy Říha Palečkové, což je bývalá milenka Vojíka a zároveň jeho obchodní partnerka. Ta měla roky Vojíkovo chování úspěšně „krýt“. Ve vyjádření, které Palečková uveřejnila, nicméně píše, že o údajném zneužívání klientek z Vojíkovy strany prý nic nevěděla.

„Pokud se něco takového v minulosti dělo, dávám jasně a jednoznačně najevo, že se ke mně informace o takovém dění v reálném čase nedostaly. O kauze se dozvídám ze sociálních sítí a médií stejně jako vy,“ brání se v reakci Palečková.
Ta přitom sama byla přítomna konfrontaci mezi Vojíkem a jeho údajnou obětí.

Podle amerického tantrického experta Josepha Kramera, u kterého se Palečková s Vojíkem učili, ji rovněž kontaktovalo několik žen, které si na terapeutovo nevhodné chování stěžovaly. Podle Kramera Palečková na jejich zprávy nikdy nereagovala.
Jak Právo psalo již v minulosti, na Kramera se obrátilo osm žen, poslední letos v dubnu, s tím, že je Vojík znásilnil, případně na ně nějak sexuálně zaútočil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků