Hlavní obsah
 

Výmluva na medvěda nezabrala. Za střelbu na zaměstnavatele družky dostal muž 12 let

Dvanáct let vězení vyměřil ve čtvrtek senát olomoucké pobočky Krajského soudu v Ostravě 55letému nezaměstnanému Martinu Havelkovi za pokus o vraždu zaměstnavatele své družky. K incidentu došlo loni v prosinci v Pržně na Vsetínsku, Havelka byl opilý, střílel kvůli údajně nevyplaceným penězům. Verdikt není pravomocný, obžalovaný se na místě odvolal.

 
Výmluva na medvěda nezabrala. Za střelbu na zaměstnavatele družky dostal muž 12 let

Útok se odehrál loni 6. prosince okolo půl desáté večer. Poté, co družka Havelkovi řekla, že jí zaměstnavatel nevyplatil odměnu za práci, muž v opilosti vzal legálně drženou pistoli, zasunul do ní zásobník se sedmi náboji a zamířil k místní restauraci, kterou poškozený provozoval.

Když se mu nepodařilo dostat se dovnitř, chvíli sledoval, co se tam děje, a když v koupelně muže uviděl, zamířil a ze vzdálenosti 12,88 metru vystřelil. Projektil prošel přes dvojitá okna koupelny a shodou okolností muže nezasáhl. Proletěl mu 37 centimetrů nad hlavou.

Havelka útok přiznal, ale odmítl, že měl v úmyslu zaměstnavatele své družky zabít.

Byl to prý zkrat

Problém byl podle něj v tom, že zbraň, již použil, byla nabitá. Normálně v ní prý zásobník s náboji nemívá. Proč tomu bylo tentokrát jinak, zdůvodnil tím, že se v Beskydech v té době pohyboval medvěd, lidé se ho báli, a tak si zbraň vzal na svou obranu.

„Když bych musel nabíjet, rozjasnilo by se mi a nic by se nestalo. Takto jsem začal uvažovat až po výstřelu, a to bylo pozdě. Byl to zkrat. Nemířil jsem však, chtěl jsem ho jen postrašit,“ vypověděl u soudu Havelka.

Martin Havelka u olomouckého krajského soudu.

Foto: Petr Marek, Právo

„Vina obžalovaného byla provedenými důkazy včetně vyšetřovacího pokusu na místě činu jednoznačně prokázána. Jednal cíleně, racionálně, s rozmyslem. S poškozeným si to prostě šel vyřídit,“ uvedl předseda soudního senátu Aleš Vašků.

Havelkovu obhajobu medvědem označil za účelovou. „Do hospody chodil několikrát týdně a zbraň si s sebou nikdy nebral,“ dodal soudce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků