Hlavní obsah
Hana Humpálová a Antonie Chrástecká po svém propuštění Foto: Profimedia.cz

Výkupné za dvě Češky unesené v Pákistánu se neztratilo, policie zpronevěru vyloučila

Policie vyloučila, že by výkupné, které mělo Česko zaplatit za dvě dívky unesené před třemi lety v Pákistánu, někdo zpronevěřil. Případ policisté odložili. Sdělila to v pátek mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Stát zaplacení výkupného nikdy oficiálně nepotvrdil.

Hana Humpálová a Antonie Chrástecká po svém propuštění Foto: Profimedia.cz
Výkupné za dvě Češky unesené v Pákistánu se neztratilo, policie zpronevěru vyloučila

„Prověřování výkupného bylo odloženo, protože na základě skutečností zjištěných v prověřování bylo fakticky vyloučeno podezření, že by v souvislosti s vyjednáváním o propuštění unesených osob došlo ke zpronevěře peněžních prostředků určených na výkupné,” uvedla Zenklová.

Doplnila, že státní zástupce tento týden rozhodnutí o odložení přezkoumal a dospěl ke stejnému závěru. Věc je tak definitivně uzavřena, detailnější informace nemůže zastupitelství poskytnout s ohledem na stupeň jejich utajení.

Dvojice Češek Hana Humpálová a Antonie Chrástecká se do vlasti vrátila loni v březnu po dvou letech v zajetí. O tom, že za ně Česko zaplatilo výkupné, se dlouho spekulovalo, i když to politici popírali. Prezident Miloš Zeman zmínil částku 150 miliónů korun, později ale řekl, že pouze citoval veřejně dostupné zdroje.

Až čtyři milióny dolarů se měly „ztratit“

Podle dřívějších informací médií se okolnostmi vyplacení výkupného zabývaly tajné služby. Kdo podal podnět k prošetření žalobcům, není zřejmé. Původně směřoval k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze, to jej následně postoupilo pražskému městskému zastupitelství.

Související téma:

Foto: koláž Novinky.cz s použitím ČTK

O podezření ze zpronevěry části peněz z výkupného hovořil bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. Server Neovlivní.cz pak s odvoláním na zdroj z bezpečnostní komunity napsal, že existují dvě verze. Podle jedné se stát rozhodl vyplatit osm miliónů dolarů, k únoscům jich ale dorazilo jen šest. Podle druhé varianty mělo být původně vyplaceno šest miliónů dolarů, z toho se ale čtyři milióny ztratily. Současný ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Jiří Šašek tvrzení serveru popřel. Zprávy označil za pokračování kampaně, která má za cíl zdiskreditovat rozvědku a celý bezpečnostní systém.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků