Hlavní obsah
 

Výbuch a únik škodlivin na Českolipsku šetří policie jako obecné ohrožení

Policie úterní neštěstí s osmi zraněnými v provozovně likvidace nebezpečného odpadu společnosti Purum v Hamru na Jezeře vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Nikdo obviněn nebyl, řekla ve středu českolipská mluvčí policie Ivana Baláková. Policie hodinu po poledni areál opustila. Do areálu se mohli vrátit zaměstnanci firmy. Podle hasičů je prostor bezpečný.

 
Výbuch a únik škodlivin na Českolipsku šetří policie jako obecné ohrožení

V úterý se mluvilo o kyselině sírové, jejíž výpary měly uniknout do okolí, technici ale stále odebírají vzorky. „Čekáme na výsledky kontrolního měření od hasičů. Pokud to bude bezpečné, ohledáme dnes místo události a budeme shromažďovat všechny podklady, abychom posoudili, proč tam ta situace vznikla,” uvedla ve středu Baláková.

Hasiči znovu vzorky odebírají od středečního rána. „Víme, že tam byla kyselina sírová ve spojitosti s dalšími látkami,” řekla krajská mluvčí hasičů Lucie Hložková.

Při neštěstí utrpěli vážné zranění dva lidé, na místě je museli záchranáři oživovat. Muž, který je hospitalizován v Liberci, je podle mluvčího nemocnice Václava Řičáře stále v kritickém stavu.

V místním obecním úřadu se ve středu ráno sešel krizový štáb, ten zasedl už v úterý.

BEZ KOMENTÁŘE: Policie uzavřela okolí výbuchu

Video: Michael Polák, Právo

Podle televize Prima pracují vyšetřovatelé s několika verzemi. Mimo jiné mohl podle nich některý z pracovníků porušit bezpečnostní pravidla. Prověřují i možnost, že některá z cisteren přivezla do areálu jinou chemikálii, než bylo v dokumentech.

Neutralizace odpadů

Jednatel firmy Purum Daniel Kraft zatím netuší, co mohlo havárii způsobit. „Při obvyklé každodenní činnosti stabilizace nebezpečných odpadů došlo k nepředvídatelné a nám prozatím nevysvětlitelné chemické reakci, která měla za následek výbuch s následným zahořením,” uvedl.

Uzavřené okolí výbuchu.

Foto: Michael Polák, Právo

Podle něj jde o úpravnu, která využívá metody chemické neutralizace odpadů a vápenno-cementové stabilizace. „Cement nebo odprašky z výroby cementářského slínku jsou při tom využity jako chemické činidlo, které mění nebezpečnost složek odpadu a transformuje nebezpečný odpad na odpad, který již dále není nebezpečný,” dodal.

V areálu ve Staré Lužici v Hamru na Jezeře podle něj firma působí od roku 2002 a dosavadní provoz označil za bezproblémový. „Poslední kontrola České inspekce životního prostředí a Krajského úřadu Libereckého kraje proběhla 6. května 2019 a nebylo shledáno jakékoli porušení podmínek integrovaného povolení provozu,” uvedl Kraft.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků