Hlavní obsah
Podnikatel Petr Sisák (uprostřed) přišel na služebnu policie, kde byl zadržen. Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Večer před zatýkáním vypnul finančník Sisák telefon a odjel za hranice

Finančník Petr Sisák těsně před opuštěním republiky v předvečer rozsáhlého zatýkání v kauze údajně zmanipulovaných insolvencí kolem společnosti Via Chem Group vypnul, podle zjištění Práva stejně jako jeho dvorní právník Ivo Hala, svůj mobilní telefon.

Podnikatel Petr Sisák (uprostřed) přišel na služebnu policie, kde byl zadržen. Foto: Michal Kamaryt, ČTK
Večer před zatýkáním vypnul finančník Sisák telefon a odjel za hranice

Právě tato klíčová okolnost přitom spolu s dalšími indiciemi podle všeho vedla pardubický soud rozhodující o jeho vazbě k přesvědčení, že jejich náhlý noční odjezd ze čtvrtka 16. ledna byl spíše než plánovanou služební cestou narychlo zorganizovaným únikem před nadcházející policejní akcí, která se rozběhla v pátek odpoledne.

Tím, že se Sisák spolu s Halou na rozdíl od dalších obviněných v kauze díky vycestování vyhnul zatčení, získal podle úřadů cenný čas pro přípravu „sebeobrany“. Vyplývá to ze soudního odůvodnění uvalení vazby, s jehož částí se mělo Právo možnost seznámit.

Špičkové kontakty

O tom, že Sisák, jehož kontakty do bezpečnostní sféry platily už v minulosti za špičkové, dostal před zatčením tzv. včasné varování, se spekuluje již od rozjezdu celé akce. Údajného krtka v řadách policie nebo státního zastupitelství hledá Generální inspekce bezpečnostních sborů.

„Celkově se tak soud přiklonil k závěru, že oba obvinění se stali včas nedostupnými pro orgány činné v trestním řízení a až poté, kdy se seznámili v nezbytném rozsahu s aktuální situací, případně provedli potřebné úkony, a současně těsně před lokalizací svého pobytu při využití dále povoleného sledování osob a věcí se k policii ve středu v dopoledních hodinách dostavili,“ vysvětlil pardubický soud jeden z důvodů, proč na oba hlavní aktéry kauzy uvalil po jejich příchodu na policii vazbu.

Dceři napsal: Zdržím se na večeři

Ale zpátky k večeru, který předcházel rozsáhlému zatýkání a který se Právu podařilo detailně zmapovat. Sisák tehdy podle dostupných informací seděl v jedné z restaurací v centru Prahy a jeho odjezdu zpočátku podle úřadů nic nenasvědčovalo.

Ještě ve tři čtvrtě na deset komunikoval se svou dcerou. Řekl jí, že se zdrží na večeři, a nabídku na setkání s ní odmítl. Zhruba půl hodiny předtím napsal podle soudních dokumentů SMS manželce v podobném znění, tedy že se jeho večeře protáhne a že přijde domů kolem 23. hodiny.

Vypnul telefon a ztratil se z dohledu

Jenže podle dobře informovaného zdroje Práva obeznámeného s okolnostmi vyšetřování pak přijal kolem desáté hovor, který všechno změnil. „Hned potom vypnul telefon a tím se policii ztratil z dohledu,“ řekl Právu zdroj. Policie totiž běžně před zatýkáním své „oběti“ několik dní sleduje, jenže v případě Sisáka a spol. klasickou „sledku“ nasadila až v den zátahu.

Předtím jeho pohyb kvůli obavám z prozrazení monitorovala pouze podle toho, kde se do mobilní sítě hlásil jeho telefon. Po jeho vypnutí tak policie v tomto směru oslepla a Sisák s Halou mohli v klidu odjet za hranice.

Vedení protikorupční policie už ostatně přiznalo, že opoždění nasazení sledovací služby bylo taktickou chybou. Sám Sisák k průběhu inkriminovaného večera u soudu vypověděl, že domů se po večeři skutečně v souladu se slibem manželce vrátil a že s Halou odjel na Slovensko až poté.

„Nevěděli, a ani vědět nemohli, že následujícího dne odpoledne je bude okamžitě vyžadovat policie a státní zastupitelství,“ uvedla k tomu Sisákova obhajoba ve stížnosti proti vazbě, kterou má Právo k dispozici.

Obhajoba: Razie byla zbytečná

V tomto dokumentu právníci Sisáka také upozorňují (nutno podotknout, že marně, Krajský soud v Hradci Králové totiž minulý týden vazbu stejně jako u ostatních stíhaných potvrdil), že kdyby chtěl Sisák uprchnout, nepřijel by spolu s Halou po návratu ze zahraničí rovnou na policii, zvláště když tušil, že se nevyhne právě vazbě.

Obhajoba poukazovala i na to, že Sisák s policií už více než půl roku spolupracuje. Advokáti v této souvislosti připomněli třeba to, že jejich klient byl s policií domluven na předání výročních zpráv Via Chem Group, které se mělo podle vzájemné dohody odehrát 20. ledna, tedy pět dní po zatýkání.

S policisty Sisákova strana ostatně telefonicky komunikovala ještě 11. ledna. Finančníkovi právníci stejně jako obhájci dalších vazebně stíhaných také napadají důvod vazby opřený o možné ovlivňování svědků. „Pokud by obviněný chtěl ovlivnit některého z teoreticky možných svědků, mohl tak již v minulosti nesčetněkrát učinit,“ uvedla Sisákova obhajoba s odkazem na fakt, že už v říjnu k tomu Sisák vypovídal na policii a času na možný nátlak na důležité svědky měl tak od té doby více než dost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků