Hlavní obsah
Ředitel protikorupčního útvaru policie Milan Komárek Foto: Michal Kamaryt, ČTK

V protikorupční policii je dusno. Opouštějí ji klíčoví velící důstojníci

Speciální protikorupční útvar policie, který vyšetřuje ty nejzávažnější hospodářské nebo úplatkářské kauzy, se zmítá ve vnitřních problémech a podle zjištění Práva ho opouštějí klíčoví velící důstojníci.

Ředitel protikorupčního útvaru policie Milan Komárek Foto: Michal Kamaryt, ČTK
V protikorupční policii je dusno. Opouštějí ji klíčoví velící důstojníci

Jednotku pod vedením nového ředitele Milana Komárka navíc čeká v nejbližších týdnech zásadní reorganizace, která zcela mění současnou strukturu útvaru a také výrazně navýší počet velitelských postů. Už teď se například nafoukl počet ředitelových náměstků z obvyklých dvou na čtyři.

Kvůli sporům s novým vedením přitom podle zdrojů Práva odchází takřka kompletní vedení stěžejního odboru korupce. Šéf odboru a jeden ze dvou jeho zástupců už si podali žádost o propuštění do civilu, druhý ze zástupců zvažuje odchod jinam v rámci policie.

Právě tato trojice je přitom mnohými experty považována za největší specialisty na rozkrývání úplatkářských kauz u nás.

Více šéfů kvůli kontrole

Komárek se k jejich plánovanému odchodu a případnému dopadu na další práci útvaru nechtěl jakkoli vyjádřit. Uvedl pouze, že nové uspořádání útvaru, kdy se například některé odbory sloučí a jiné naopak rozdělí, má zvýšit efektivitu útvaru.

„Hlavní důraz chci klást na zlepšení organizační a kontrolní činnosti v rámci útvaru,“ řekl Právu Komárek a dodal, že připravované změny konzultoval s vedením policejního prezidia. Zároveň připustil, že v rozporu s trendem posledních let na útvaru skutečně přibude vedoucích pracovníků, nárůst prý ale nebude dramatický. Důvodem je podle něj právě důraz na kontrolní činnost.

V rámci připravovaných změn se má např. klíčový odbor korupce sloučit s druhým velkým odborem, tedy s tím pro boj se závažnou hospodářskou kriminalitou, čímž vznikne jedno „super oddělení“, ve kterém bude více než stovka detektivů s různým zaměřením.

„V praxi si to nedokážu představit, už jen společné porady budou tím pádem úplně neefektivní,“ poznamenal k tomu pro Právo pod podmínkou anonymity jeden z detektivů útvaru s tím, že podle mnohých názorů jsou změny účelové a souvisejí s personálními čistkami.

„Nálada v současné době rozhodně není dobrá,“ poznamenal zdroj s tím, že o odchodu uvažují i další detektivové.

Podpora Bradáčové

V této souvislosti není bez zajímavosti fakt, že současná dusná atmosféra uvnitř protikorupční policie podle všeho úzce souvisí s vyhroceným sporem pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové s odstoupivším šéfem jednotky Tomášem Martincem.

Ten na svou funkci rezignoval kvůli schůzce s Bradáčovou z března letošního roku, na které ji informoval o tom, že jeho detektivové prověřují v jedné z kauz jejího manžela. Bradáčová ho posléze nařkla z toho, že jí při tom lhal, a navíc že policie měla informovat přímo státního zástupce, který měl kauzu na starosti.

A právě kvůli tomu jsou nyní prostřednictvím tzv. záznamů o negativních událostech, tedy jakýchsi důtek, popotahováni i zmínění odcházející důstojníci. Podle nového ředitele měli totiž zajistit, aby vyšetřovatel kauzy spojené s IT zakázkami ministerstva práce a sociálních věcí předal důležitou informaci o prověřování manžela Bradáčové přímo dozorovému žalobci.

Spekuluje se o vlivu Bradáčové

To se začátkem roku nestalo, protože tuto povinnost na sebe vzal právě Martinec s tím, že bude informovat přímo Bradáčovou. Posléze byl za to potrestán srážkou z platu, proti čemuž se odvolal, a na finální verdikt se ještě čeká.

V zákulisí se přitom již delší dobu mluví o tom, že na změny u policejního útvaru tlačí právě Bradáčová, která s Komárkem na rozdíl od Martince podle všeho našla společnou řeč. Sama mu ostatně nedávno pro Právo vyjádřila podporu ve „snaze reformovat útvar tak, aby fungoval jako kvalifikovaná a elitní složka“.

Vzájemné vztahy mezi „jejím“ státním zastupitelstvím a protikorupční policií výrazně ochladly i poté, co na jaře útvar velmi ostře kritizovala, že detektivové v mnohých případech nezákonně obcházeli státní zástupce. Policejní prezidium následně provedlo důkladnou kontrolu všech spisů, ale prověrka, jak už Právo informovalo, žádné takové podezření nepotvrdila.

Související téma

Státní zástupkyně Lenka Bradáčová

Foto: Milan Malíček, Právo

Mezitím kvůli kontrole začala inspekce prověřovat Martince pro podezření ze zneužití pravomocí, protože se k závěrům kontroly práce své a svých bývalých podřízených ze současného místa ve vedení celostátní kriminálky dostal a také s nimi určitým způsobem nakládal. Nedávno si kvůli tomu podal žádost o odchod do civilu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků