Hlavní obsah
Sesuv půdy za Šlechtovou restaurací. Foto: Petr Janiš, Právo

V pražské Stromovce se znovu sesunula půda

V místech, kudy vede za Šlechtovou restaurací v pražské Stromovce tunel Blanka, se ve čtvrtek večer sesunul svah. Nikdo nebyl zraněn. Sesuv má rozměry asi 20 na 50 metrů a nezadržely ho ani stromy. Několik z nich na restauraci, jíž se město chystá opravovat, spadlo. Příčinou je podle města nejspíš voda tekoucí z potrubí.

Sesuv půdy za Šlechtovou restaurací. Foto: Petr Janiš, Právo
V pražské Stromovce se znovu sesunula půda

Podle náměstek primátora Karla Březiny (ČSSD) sesuv na „98 %“ nesouvisí s budováním tunelového komplexu Blanka. „Všechny tunelářské práce byly v tomto prostředí dokončeny před více než rokem. Zároveň byla vytvořena všechna ostění tunelu,“ argumentoval na místě Březina.

Policie prostor obehnala páskou.

Foto: Petr Janiš, Právo

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který si místo také prohlédl, novinářům řekl, že ve sklepě restaurace se propadl strop.

Prostor hlídá státní i městská policie. Půda se začala pomalu sunout dolů už odpoledne, statik byl na místo volán kolem 18. hodiny. Podle něho tunel vede příliš hluboko. „Nahoře na Letné lidem popraskaly komíny a stavbaři také tvrdí, že na to ražba tunelu neměla vliv,“ reagoval jeden z přihlížejících místních obyvatel.

Náměstek primátora Karel Březina (ČSSD) tvrdí, že se stavbou tunelu Blanka sesuv nesouvisí.

Foto: Petr Janiš, Právo

Podle Březiny by se měly přesné příčiny ještě vyšetřit. Mělo by to odpovědět na otázku, nakolik je narušena statika Šlechtovy restaurace, do jejíž opravy chtělo město investovat na 300 miliónů korun. Objevily se spekulace, že hornina mohla pohnout s její sklepní částí, a tudíž se statikou celého objektu. Březina nechtěl říci, zda by v takovém případě město mohlo od opravy ustoupit. „Je potřeba počkat na vyhodnocení celé situace,“ dodal náměstek.

Sesuv vyvolal i vyvrácení několika stromů.

Foto: Petr Janiš, Právo

Půda se při ražbě Blanky propadla dvakrát.V roce 2008 ve Stromovce, na louce několik set metrů před Šlechtovou restaurací. Podruhé to bylo loni v létě u budovy ministerstva kultury poblíž Pražského hradu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků