Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

V policejních celách je devět obviněných v kauze ROP Severozápad

Policie stále zadržuje devět z 24 lidí obviněných v kauze související s evropskými dotacemi z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Zadržováni jsou kvůli obavě, že by mohli ovlivnit dosud nevyslechnuté svědky nebo spoluobviněné. Uvedla to ve středu pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
V policejních celách je devět obviněných v kauze ROP Severozápad

Bradáčová uvedla, že žalobci mají k dispozici lhůtu 48 hodin, do které mohou rozhodnout o případném návrhu na vzetí obviněných do vazby. Podle ní jsou však zatím úvahy o vazebních návrzích předčasné.

Kauza se týká poškozování zájmů Evropské unie a také dalších trestných činů, které mohly být spáchány v souvislosti s evropskými dotacemi z ROP Severozápad.

Mezi obviněnými figurují podnikatelé i politici z Ústeckého i Karlovarského kraje. Mimo jiné bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, starosta Chebu Petr Navrátil (oba ČSSD), podnikatel Daniel Ježek, bývalý senátor Alexandr Novák nebo Jiří Červinka. Podle serveru Aktuálně.cz policie zadržela i ředitele odboru ministerstva průmyslu Vladimíra Bártla.

Aktuální případ, na který dohlíží pražské vrchní státní zastupitelství, zřejmě souvisí s kauzou bývalého ředitele úřadu ROP Severozápad Petra Kušnierze, který je z poškozování zájmů Evropské unie obviněn už od loňského prosince. ROP Severozápad provázely od roku 2010 velké potíže a soudy doteď řeší několik trestních kauz.

Desítky ovlivněných projektů

Kušnierz ručně sepsal několik dokumentů, ve kterých popsal údajné manipulace a ovlivňování projektů v ROP Severozápad. Sepsal i seznam 54 údajně ovlivněných projektů.

ROP Severozápad provázely od roku 2010 velké potíže a soudy doteď řeší několik trestních kauz. Postupně byli obviněni všichni ředitelé úřadu, úředníci i politici. V několika kauzách figuruje Kušnierz, jehož soud odsoudil na pět let vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci. V roce 2014 byl podmínečně propuštěn. Letos ho ústecký krajský soud potrestal zatím nepravomocně sedmi lety za ovlivňování projektů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků