Hlavní obsah
Pohřešovaný Petr Vlach Foto: Policie ČR

V kauze Čecha zmizelého v Nice zatkli v ČR čtyři podezřelé, píše francouzský list

Při mezinárodním pátrání po zmizelém českém podnikateli, který byl zřejmě 6. března unesen na jihu Francie, byli v České republice zadrženi čtyři podezřelí. Jedním z nich je člověk, který podle francouzské policie přivítal podnikatele na letišti v Nice, uvedl na svém webu deník Nice-Matin s odvoláním na zdroj místní policie.

Pohřešovaný Petr Vlach Foto: Policie ČR
V kauze Čecha zmizelého v Nice zatkli v ČR čtyři podezřelé, píše francouzský list

Francouzský deník uvádí, že pohřešovaným podnikatelem je dvaasedmdesátiletý Petr Vlach. Muž stejného jména a věku zároveň figuruje v české databázi osob, po kterých pátrá česká policie.

Vlachův únos řeší už nějakou dobu český protimafiánský útvar. Jeho mluvčí ale v pátek zatím odmítl potvrdit informace z francouzských médií o tom, že už byli v ČR zatčeni čtyři lidé.

„Případem pohřešovaného českého podnikatele se náš útvar již delší dobu zabývá. S ohledem na aktuální stav vyšetřování a rodinu pohřešovaného však nebudeme v současné době poskytovat k věci jakékoli informace,“ řekl v pátek Právu mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták.

Nejmenovaný zdroj obeznámený s případem nicméně pro Právo připustil, že informace francouzských médií o okolnostech Vlachova zmizení mají reálný základ.

Český podnikatel přiletěl 6. března do Nice na schůzku s blíže nejmenovanými krajany ohledně prodeje luxusních vil v ČR. Jeden z krajanů na něj čekal na letišti. Na cestě z letiště byl podle místní policie nejspíš unesen. Podnikatelova bankovní karta byla použita v Itálii a někdo se podle Nice-Matin pokusil o převody na jeho účtech v Německu, Švýcarsku a Rakousku.

S mužem, který Vlacha čekal na letišti, podnikatel podle agentury AFP odjel autem. Pohřešovaný zavolal ještě z mobilního telefonu příbuzným do Prahy. Ti podle policistů měli dojem, že podnikatelův hlas byl podivný. Pohřešovaný ani nespal v hotelu, který si v Nice rezervoval, a stopa po jeho mobilním telefonu se vyšetřovatelům ztratila 7. března. Od té doby o sobě Vlach nedal vědět.

Stejný scénář jako u Moťovského

Deník si všímá, že v roce 2008 zmizel za velmi podobných okolností český podnikatel Jan Moťovský. Dosud se nenašel.

Moťovský z Prahy odletěl do Nice na pracovní schůzku 3. srpna 2008. Příjezd do Francie rodině potvrdil, do hotelu však nedorazil a zpátky do Česka se také nevrátil. Pátrání po něm francouzská policie vyhlásila o pět dní později. Telefon Moťovského byl v té době již vypnutý. Ani po letech od jeho zmizení ale policie nezjistila, co se s ním stalo. V květnu 2012 jej soud pravomocně prohlásil za mrtvého.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků