Hlavní obsah

Úřad nezjistil, kdo vynesl výpověď týraného Ondřeje

Pracovníkům Úřadu pro ochranu osobních údajů se nepodařilo zjistit, odkud unikly na veřejnost informace z výpovědi malého Ondřeje z Kuřimi na Brněnsku. Jeho matku policie obvinila z týrání. Ve středu o tom informoval předseda úřadu Igor Němec. Podle jeho slov byl případ odložen.

Úřad nezjistil, kdo vynesl výpověď týraného Ondřeje

"K takovýmto dokumentům má zákonný přístup takové množství lidí, že prakticky se nedá prokázat, z jakého zdroje takovýto zápis rozhovoru mohl uniknout," uvedl Němec.

Ochránci soukromí prověřování podle něj odložili kvůli tomu, že nemají vyšetřovací orgány a operativní prostředky jako policie. Předseda úřadu již dříve označil poskytnutí a zveřejnění chlapcovy výpovědi za porušení zákona na ochranu osobních dat.

Na týrání chlapce Ondřeje přišla policie v květnu. Matka Klára Mauerová jej podle policie zavírala do temné komory pod schody v pronajatém rodinném domku v Kuřimi. Dítě v ní bylo nahé, svázané, hladové. Později se ukázalo, že byl týrán i Ondrův bratr Jakub.

Kromě Kláry Mauerové je stíhána i její sestra Kateřina, rodinná známá Hana Bašová a dále Jan Škrla a Jan Turek. Většina hlavních aktérů kauzy se poznala v minulosti ve skautském oddílu Mravenci a scházela se v náboženské komunitě.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků