Hlavní obsah
ilustrační fotografie Foto: Profimedia.cz

Únosci pražského podnikatele a jeho dcery odsouzeni

Za loňský únos pražského podnikatele a jeho tříleté dcery Barbory má jít čtveřice mužů na léta do vězení. Pražský městský soud jim rozdal tresty od 5,5 do 10,5 roku a uznal je vinnými z vydírání, únosu a zbavení osobní svobody.

ilustrační fotografie Foto: Profimedia.cz
Únosci pražského podnikatele a jeho dcery odsouzeni

Podle žalobce Tomáše Sani si majitele vymahačské firmy Michaela Teňáka najal podnikatel Michal Orlíček. Jan Š. mu prý dlužil téměř šest miliónů korun za provedené stavební práce a veškeré "zákonné postupy", jak vymoci pohledávku, už selhaly. Předal Teňákovi zálohu ve výši 150 tisíc korun a za úspěšné provedení plánu mu slíbil třicetiprocentní odměnu, tedy 1,8 miliónu.

Teňák se obrátil na své známé, kuchaře Romana Dziwisze a dělníka Tomáše Krásného a společně naplánovali únos. Oblékli se do falešných uniforem policistů a 10. září loňského roku zastavili poblíž obce Nehvizdy u Prahy Janovu Škodu Octavii. Podnikatel právě vezl svou tříletou dcerku Barborku ze školky domů. Jana vytáhli z auta, přetáhli mu přes hlavu kuklu, zmlátili ho a píchli mu sedativa. Také holčičce přes hlavu stáhli kapucu.

Dítě mělo celou dobu kuklu na hlavě

Pak je vlastním peugotem odvezli do Teňákovy chaty na Tachovsku, odkud musel podnikatel zavolat své ženě, aby do druhého dne připravila peníze. Jana pak pustili, holčičku, která podle kriminalistů celou dobu zůstávala s kuklou na hlavě a navíc poslouchala bití svého otce, si ponechali jako rukojmí, dokud nezaplatí. Teprve když se tak stalo, Barborku vysadili na dálnici u McDonaldu v obci Rudná.

Teňák u soudu tvrdil, že dítě se do přepadení dostalo omylem a neměli v úmyslu je unést. Podle důkazů však podnikatelův vůz sledovali už od školky, takže o dcerce museli vědět. Unesenému Janu Š. přiznal soud náhradu škody ve výši téměř dva milióny korun. Jde o část vyplaceného výkupného, kterou se policii nepodařilo zajistit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků