Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Novinky

Student práv soka v lásce málem uškrtil, dostal 10,5 roku

Za vydírání a pokus o vraždu sedmnáctiletého mladíka potrestal v pátek olomoucký krajský soud studenta práv Martina Smékala 10,5 lety vězení. Třiadvacetiletý muž svou oběť podle rozsudku škrtil kabelem od notebooku, mladík upadl do bezvědomí. Smékal ho napadl proto, že odmítl ukončit vztah s dívkou, která se líbila i jemu.

Ilustrační foto Foto: Novinky
Student práv soka v lásce málem uškrtil, dostal 10,5 roku

Obžalovaný se proti rozsudku na místě odvolal. Studentovi hrozilo deset až 18 let, soud jej potrestal za dva trestné činy.

"Pohybujeme se velmi výrazně na spodní hranici trestní sazby. Zohlednili jsme motivaci obžalovaného, stav, ve kterém se nacházel, a bezúhonnost. Podmínky pro uložení trestu pod spodní hranicí jsme však neshledali," uvedl předseda senátu Vladimír Hendrych.

Držel jsem ho deset, 15 sekund, když začal modrat.
odsouzený

Muž se k napadení doznal, tvrdil však, že mladíka škrtil kabelem, který našel, čemuž soud nevěřil. Podle něj však nešlo o pokus vraždy s rozmyslem, za což by mu hrozil přísnější trest. Brašnu s notebookem, odkud kabel podle soudu vzal, nosil totiž u sebe.

"Napadení bylo výsledkem situačního vývoje, neunesl situaci, ale to jsou věci, které ho nemohou zbavit trestní odpovědnosti," řekl soudce.

Chtěl ho prý postrašit

Poukázal na to, že mladík mohl kvůli dušení zemřít. Vysokoškolský student na svého soka zaútočil loni v červnu v olomoucké části Droždín. Nejprve mu vyhrožoval, že když dívku nenechá, zabije ho. Mladík odmítl. Smékal jej povalil na záda, klekl na něj a kabel mu obtočil kolem krku. Škrtil jej tak dlouho, dokud neupadl do bezvědomí.

"Držel jsem ho deset, 15 sekund, když začal modrat, uvědomil jsem si, co dělám, a pustil jsem to," řekl policistům Smékal. Vypověděl, že po útoku zpanikařil a odešel, co se stalo, si prý uvědomil až doma.

Na místo se chtěl vrátit, ale nedokázal to, nakonec si pro něj přišli policisté. "Nechtěl jsem ho usmrtit, chtěl jsem ho jen postrašit," vypověděl Smékal. Napadeného odvezli záchranáři do nemocnice, útok na něm zanechal i psychické následky.

Soud muže zařadil do nejpřísnějšího typu věznice se zvýšenou ostrahou. Obžalovanému navíc uložil, aby poškozenému zaplatil odškodné 300 tisíc korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků