Hlavní obsah
Mistrovství ČR v atletice. 3.8.2014. Jan Kudlička skočil o tyči 572 cm. Foto: Josef Zajíc

Soud zpřísnil trest za policistovu zpronevěru

Místo podmínky dva roky vězení. Tak v pondělí rozhodl pražský vrchní soud o trestu pro bývalého plzeňského policistu Petra Nováka, který zpronevěřil pokutové bloky za dva milióny korun. V odvolacím líčení zpřísnil loňský verdikt nižší instance.

Mistrovství ČR v atletice. 3.8.2014. Jan Kudlička skočil o tyči 572 cm. Foto: Josef Zajíc
Soud zpřísnil trest za policistovu zpronevěru

Senát vrchního soudu svou přísnost odůvodnil tím, že Novák se trestné činnosti dopustil jako vysoký policejní důstojník. Předtím než odešel do civilu, tedy v roce 2000, šéfoval skupině dopravních policistů západočeské policejní správy.

Novák se již dříve přiznal, že část pokutových bloků z jeho oddělení zmizela. Ovšem přičítal to nepořádku v účetnictví a popíral, že by se takto chtěl obohatit. To mu však neuvěřil už Krajský soud v Plzni, který jej loni v listopadu potrestal tříletým podmíněným trestem se zkušební dobou čtyř let.

Udal se sám, když vše prasklo

Novák pracoval u policie od roku 1986 až do roku 2000. Od roku 1993 převzal pokutové bloky za 23 miliónů korun, ovšem po odchodu do civilu nevyúčtoval bloky za šest a půl miliónu.

Na nesrovnalosti přišel až jeho nástupce. Teprve poté, v únoru 2002, se Novák přišel k manku udat na státní zastupitelství a část pokutových bloků vrátil. Kam zmizely zbývající doklady v hodnotě dvou miliónů, dodnes nevysvětlil.

Novák se během soudního řízení hájil také tvrzením, že mu v roce 1996 zmizelo z trezoru asi 600 000 korun, vybraných na pokutách. Krádež se ale prý bál tehdy nahlásit kvůli dětem, o které se s manželkou soudil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků