Hlavní obsah
Radka Březinu hlídali při soudním líčení těžkooděnci vězeňské služby. Foto: Aleš Fuksa, Právo

Soud zmírnil lihovému bossovi Březinovi vazbu, žalobce je proti

Údajný šéf lihové mafie Radek Březina si polepší. Za to, že se ve čtvrtek rozhodl otevřeně vypovídat a svou vinu přiznal, mu Krajský soud v Olomouci zmírnil vazbu. Kvůli obavě z útěku v ní sice zůstává, ale důvod k ovlivňování svědků již podle soudce pominul.

Radka Březinu hlídali při soudním líčení těžkooděnci vězeňské služby. Foto: Aleš Fuksa, Právo
Soud zmírnil lihovému bossovi Březinovi vazbu, žalobce je proti

Žalobce podal proti rozhodnutí soudu stížnost. Podle něj tato obava stále trvá i s ohledem na související trestní řízení s takzvanou lihovou mafií.

„Došlo k poměrně zásadní změně v dokazování. Radek Březina učinil rozsáhlou několikahodinovou výpověď. Uvedl, že se trestná činnost stala, že se jí dopustil. Podstatnou záležitostí je, že rovněž uvedl, že byl hlavním pachatel této činnosti. Nijak neumlčuje svou roli," uvedl soudce Eduard Ondrášek.

Doplnil, že soud již vyslechl svědky, které Březina ovlivňoval, aby svědčili v jeho prospěch. Žalobce Miroslav Stoklásek na místě podal proti rozhodnutí soudu stížnost.

„Tento vazební důvod nadále trvá. Hlavním důvodem je související trestní řízení, ve kterém bylo zaznamenáno rozsáhlé ovlivňování svědků a maření vyšetřování. Dokazování nebylo dokončeno a výslech svědků rozhodně neodpovídá rozsahu, který uvádí soud," uvedl Stoklásek.

Bratr Tomáš je na svobodě

O zmírnění vazby žádal soud Březina již ve středu. Uvedl, že jej to omezuje v kontaktu s rodinou a nemůže se kvůli tomu přemístit z Ostravy do olomoucké vazební věznice. Tam jej nechtějí právě kvůli přísnějším podmínkám, které má koluzní vazba. Soud tehdy žádost zamítl.

Na rozdíl od Radka Březiny je jeho bratr Tomáš již na svobodě. Soud jej propustil z vazby na kauci 15 milionů korun, složila je za něj jeho rodina. Částka je na tuzemské poměry vysoká. Na svobodu se dostal kvůli tomu, že v souvisejícím trestním řízení s lihovou mafií spolupracuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků