Hlavní obsah
Martina Vachtu a Lukáše Vorobela přivádějí k soudu členové vězeňské služby. Foto: Petr Pokorný, Právo

Soud uložil tresty za hajlování a napadení mladíka

Senát Krajského soudu vynesl v pondělí verdikty v případu loňského incidentu ve Strakonicích, který začal hajlováním a skončil málem smrtí mladého muže. Před soudem se ze svého chování zpovídali tři mladíci, nad kterými vynesli soudci tresty.

Martina Vachtu a Lukáše Vorobela přivádějí k soudu členové vězeňské služby. Foto: Petr Pokorný, Právo
Soud uložil tresty za hajlování a napadení mladíka

Dvacetiletý Lukáš Vorobel dostal 12 let, dvaadvacetiletý Martin Vachta tři roky.  Třicetiletý Jiří Polák bude ve vězení jeden rok.

Lukáše Vorobela obžaloba vinila z toho, že loni 10. května na strakonické křižovatce ulic Ellerova a U Náhonu vykřikoval spolu se svým komplicem Martinem Vachtou nacistická hesla „Sieg Heil“ a „Židi do plynu“ a oba zvedali pravici.

Lukáš Vorobel v soudní síni v doprovodu vězeňské služby.foto: Právo/Petr Pokorný

Poté, co je okřikl dvaadvacetiletý Jakub Štěrbík, ho Vorobel po krátkém konfliktu bodl útočným nožem zezadu do krku. Na pomoc těžce zraněnému přispěchal kamarád Stanislav Vodička, kterého pak nožem napadl Vachta. Vodička utrpěl lehká zranění, Štěrbíka zachránil jen rychlý zásah lékařů. Po útoku ochrnul a i po několikaměsíční rehabilitaci je stále v pracovní neschopnosti.

Vorobelovi, který byl obžalován z pokusu o vraždu a z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka, hrozilo až patnáct let vězení. Vachtovi za ublížení na zdraví, nedovolené ozbrojování a už zmíněný rasově motivovaný trestný čin až pět let vězení. Kromě extremistických projevů, kterých se oba dopustili na veřejnosti, mají na těle vytetovány nacistické znaky. Vachta například symbol SS a Vorobel vypálený hákový kříž.

Martin Vachta v soudní síni v doprovodu vězeňské služby.foto: Právo/Petr Pokorný

Z propagace nacismu obžaloba vinila i třetího muže, třicetiletého Jiřího Poláka, který údajně s Vorobelem křičel nacistická hesla měsíc před projednávaným incidentem. I jemu teoreticky hrozilo až pět let vězení.

Útržkovité vzpomínky

Vorobel i Vachta u soudu dříve tvrdili, že nehajlovali a že byli Štěrbíkem napadeni. Útok nožem ovšem Vorobel nepopřel. „Svého činu lituji. Na celý večer si pamatuji jen útržkovitě, protože jsem byl opilý,“ vypověděl.

Jakub Štěrbík u soudu bez okolků přiznal, že po slovních výzvách, aby oba obžalovaní „neřvali a jestli vlastně ví, co říkají“ je pak oba udeřil pěstí. „Podobné chování nesnáším. Strhl jsem Vorobela na zem. Pak jsem se zeptal, co by dělali, kdybychom byli cikáni, a pak jsem už dostal tu ránu,“ řekl Štěrbík.

Později přiznal, že pokud by tušil, jak konflikt dopadne, už by se stejně nechoval. „Za normálních okolností bych do toho ale šel znovu,“ doplnil. Jeho hlavním přáním je nyní úplné uzdravení. „Už chodím, ale nemohu sportovat, pracovat a kvůli snížené citlivosti pravé ruky ani psát,“ dodal mladík.Vorobel se mu ještě v soudní síni z očí do očí omluvil.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků