Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Soud snížil muži trest za pokus o dvě vraždy v metru, odsedí si 12 let

Odvolací soud ve středu snížil trest za pokus o vraždu bývalé manželky a jejího partnera dvaapadesátiletému muži z 15 na 12 let. Řidič pražského dopravního podniku napadl ženu loni v létě ve stanici metra Kačerov, kde pracovala jako dozorčí. Při útoku vážně zranil dalšího zaměstnance, s nímž žena navázala vztah a který se ji snažil bránit.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Soud snížil muži trest za pokus o dvě vraždy v metru, odsedí si 12 let

Odvolání obžalovaného proti lednovému verdiktu městského soudu řešil Vrchní soud v Praze (VS).

Středeční rozhodnutí je pravomocné. Advokát muže po jednání řekl, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle něj je posouzení případu, tedy dva pokusy o vraždu, nesprávné. Odvolacímu senátu navrhoval, aby jeho klienta uznal vinným z ublížení na zdraví, výtržnictví a vyhrožování a uložil maximálně osmiletý trest. Obžalovaný prý jednal v afektu a v opilosti.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Předseda trestního senátu VS Jiří Lněnička uvedl, že předchozí soud provedl řádně všechny důkazy. Verzi obžalovaného, že si nože zapomněl v batohu, když byl na rybách, považuje jako nevěrohodnou. Muž podle soudce šel na místo činu s úmyslem zbraně použít. „Vyhrožoval usmrcením a demonstroval své rozhodnutí nožem,” dodal Lněnička.

Trest snížil s ohledem na fakt, že oba poškození útok přežili, a případ je prý nutné posoudit jako pokus. Dalšímu snížení podle soudce brání minulost obžalovaného. „Nežil řádným životem a čin spáchal v podmínce. Z předchozích trestů si žádné ponaučení nevzal," řekl Lněnička.

Hrozil mu i výjimečný trest

Muži hrozilo 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Podle rozsudku vzal loni 18. července dva kuchyňské nože a s úmyslem exmanželku usmrtit se odpoledne vypravil na Kačerov. Obžalovaný tvrdí, že vraždit nechtěl, není prý agresivní typ.

Exmanželce prý jenom hodlal udělat ostudu na pracovišti a chtěl si s ní také vyříkat, proč mu nebere telefon. Ve vestibulu metra zabušil na dveře místnosti dozorčího turniketů, a když se bývalá manželka vyklonila z okénka, chytil ji se slovy „já tě zabiju, dě...” za krk a začal ji tahat ven, takže jí podvrtl krční páteř a pohmoždil hlavu.

Když se ženě podařilo vyprostit ze sevření a utéct do zadní části místnosti, muž vykopl skleněnou výplň dveří a vzniklým otvorem vlezl dovnitř. Ženě přispěchal na pomoc její kolega a zároveň partner. Obžalovaný ho pobodal do břicha, přičemž čepel jednoho z nožů pronikla do jater. Žena mezitím přivolala pomoc a podle obžaloby tak zachránila pobodanému život. Kolega se musel okamžitě podrobit operaci.

S exmanželkou, která je o 27 let mladší než on a s kterou mají malou dceru, měl obžalovaný dlouhodobé spory. Po rozvodu jí dělal žárlivé scény, a jak u soudu sám připustil, v textových zprávách jí mimo jiné vyhrožoval, že zveřejní její intimní fotografie a připraví ji tak o práci.

Zatímco muž soudu tvrdil, že manželství skončilo pouze formálně kvůli jeho exekucím, a že tedy exmanželku i nadále oprávněně vnímal jako svou partnerku, žena uvedla, že se rozvedli kvůli kombinaci mužových finančních problémů, alkoholové závislosti a výhrůžek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků