Hlavní obsah
Ředitel karlovarské sklárny Moser Antonín Vlk Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Šéf sklářské firmy Moser unikl stíhání za korupci, je promlčená

Šéf sklářské firmy Moser a bývalý předseda karlovarské ODS Antonín Vlk definitivně unikl trestnímu stíhání pro podezření z korupčního jednání při prodeji městského domu v Lázeňské 5. Policisté nyní případ odložili s tím, že k trestnému činu došlo, ale nelze za něj nikoho stíhat, neboť už uplynula pětiletá promlčecí lhůta. Státní zástupce jejich rozhodnutí posvětil.

Ředitel karlovarské sklárny Moser Antonín Vlk Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Šéf sklářské firmy Moser unikl stíhání za korupci, je promlčená

„Policejní orgán případ objasnil do té míry, že bylo možné skutek právně kvalifikovat jako trestný čin úplatkářství. Zároveň ale dospěl k závěru, že od jeho spáchání už uplynula promlčecí doba, přičemž trestní řád v těchto případech neumožňuje podezřelé osoby stíhat,“ řekl v úterý Právu žalobce Milan Pózel.

Podle něho policie dostala podnět k prošetření celé kauzy teprve v loňském roce, kdy to bylo z hlediska promlčecí doby na hraně a už s tím v podstatě nebylo možné nic moc dělat.

Přesto se policisté snažili obstarat co nejvíce důkazů. „Nebýt uplynutí promlčecí lhůty, k zahájení trestního stíhání by nepochybně došlo,“ prohlásil Pózel po prostudování vyšetřovacího spisu.

Případ se točí kolem prodeje městského činžáku, který v roce 2007 získala od města za velmi výhodnou cenu firma Moser. Policisté dospěli k závěru, že firma měla dům koupit pro společnost Karlovar 2000, která si sama nemohla nemovitost od města koupit, protože nesplňovala podmínky výběrového řízení.

Moser tehdy získal dům v Lázeňské 5 přibližně za 31 miliónů korun, přičemž vedení města ovládané zastupiteli ODS a ČSSD odmítlo nabídky i o 16 miliónů vyšší.

Moser pak do opravy domu investoval přes osm miliónů korun, což bylo podmínkou výběrového řízení, a pak jej okamžitě prodal Karlovaru za 44 miliónů korun.

Věděli předem, kdo vyhraje

A právě necelý pětimiliónový rozdíl v ceně měl být ze strany jednatele Karlovaru Jiřího Demjana úplatkem Vlkovi. Součástí vyšetřovacího spisu je kopie smlouvy o smlouvě budoucí kupní, podle které se Moser předběžně zavázal společnosti Karlovar k prodeji domu za 45 miliónů.

Tuto smlouvu měly obě firmy uzavřít ještě před tím, než město otevřelo obálky s nabídkami zájemců o koupi této nemovitosti. To nasvědčuje tomu, že Vlk si musel být jistý, že Moser ve výběrovém řízení zvítězí a město mu dům prodá. Navíc v době, kdy měl Moser městu uhradit kupní cenu, si od Karlovaru půjčil 35 miliónů korun.

Vlk od začátku vyšetřování tvrdil, že vše je vykonstruované a nepodložené.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků